Biskupi (Archi)diecezji Katowickiej 1925-2014

Archidiecezja Katowicka

2010-07-01

 

BISKUPI DIECEZJALNI

August Hlond, urodzony 5 lipca 1881 r., święcenia prezbiteratu - 23 września 1905 r., administrator apostolski Górnego Śląska - 7 listopada 1922 r., mianowany biskupem katowickim 14 grudnia 1925 r., święcenia biskupie - 3 stycznia 1926 r., mianowany arcybiskupem poznańsko-gnieźnieńskim i prymasem Polski 24 czerwca 1926 r., kardynałem - 20 czerwca 1927 r., arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim - od 6 czerwca 1946 r., zmarł 22 października 1948 r.

Arkadiusz Lisiecki, urodzony 12 stycznia 1880 r., święcenia prezbiteratu - 17 grudnia 1904 r., mianowany biskupem katowickim 24 czerwca 1926 r., święcenia biskupie - 24 października 1926 r., kanonicznie objął diecezję 30 października 1926 r., zmarł 13 maja 1930 r.

Stanisław Adamski, urodzony 12 kwietnia 1875 r., święcenia prezbiteratu - 12 listopada 1899 r., mianowany biskupem katowickim 2 września 1930 r., święcenia biskupie - 26 października 1930 r., kanonicznie objął diecezję 29 listopada 1930 r., zmarł 12 listopada 1967 r..

Herbert Bednorz, urodzony 22 września 1908 r., święcenia prezbiteratu - 26 czerwca 1932 r., mianowany biskupem koadiutorem katowickim z prawem następstwa 4 maja 1950 r., święcenia biskupie - 24 grudnia 1950 r., objął kanonicznie rządy diecezją 12 listopada 1967 r., zmarł 12 kwietnia 1989 r..

Damian Zimoń, urodzony 25 października 1934 r., święcenia prezbiteratu - 21 grudnia 1957 r., mianowany biskupem katowickim 3 czerwca 1985 r., kanonicznie objął diecezję 18 czerwca 1985 r., święcenia biskupie - 29 czerwca 1985 r., mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim 25 marca 1992 r.

Wiktor Skworc, urodzony 19 maja 1948 r., święcenia prezbiteratu - 19 kwietnia 1973 r., mianowany biskupem tarnowskim 13 grudnia 1997 r., święcenia biskupie - 6 stycznia 1998 r., mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim 29 października 2011 r., kanonicznie objął diecezję 26 listopada 2011 r.

BISKUPI POMOCNICZY

Teofil Bromboszcz, urodzony 25 kwietnia 1886 r., święcenia prezbiteratu - 26 czerwca 1912 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 24 marca 1934 r., święcenia biskupie - 3 czerwca 1934 r., zmarł 12 stycznia 1937 r.

Juliusz Bieniek, urodzony 11 kwietnia 1895 r., święcenia prezbiteratu - 16 czerwca 1918 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 13 marca 1937 r., święcenia biskupie - 25 kwietnia 1937 r., zmarł 17 stycznia 1978 r.

Józef Kurpas, urodzony 21 marca 1912 r., święcenia prezbiteratu - 20 czerwca 1937 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 25 listopada 1962 r., święcenia biskupie - 24 lutego 1963 r., zmarł 19 maja 1992 r.

Czesław Domin, urodzony 6 lipca 1929 r., święcenia prezbiteratu - 28 czerwca 1953 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 30 kwietnia 1970 r., święcenia biskupie - 15 sierpnia 1970 r., mianowany biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 1 lutego 1992 r., zmarł 15 marca 1996 r.

Janusz Zimniak, urodzony 6 września 1933 r., święcenia prezbiteratu - 9 września 1956 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 2 września 1980 r., święcenia biskupie - 4 listopada 1980 r., mianowany biskupem pomocniczym bielsko-żywieckim 25 marca 1992 r., przeszedł na emeryturę 16 stycznia 2010 r.

Gerard Bernacki, urodzony 3 listopada 1942 r., święcenia prezbiteratu - 4 czerwca 1967 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 18 marca 1988 r., święcenia biskupie - 16 kwietnia 1988 r., przeszedł na emeryturę 31 stycznia 2012 r.

Piotr Libera, urodzony 20 marca 1951 r., święcenia prezbiteratu - 15 kwietnia 1976 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 23 listopada 1996 r., święcenia biskupie - 6 stycznia 1997 r., mianowany biskupem płockim 2 maja 2007 r.

Stefan Cichy, urodzony 30 marca 1939 r., święcenia prezbiteratu - 23 czerwca 1963 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 26 sierpnia 1998 r., święcenia biskupie - 12 września 1998 r., mianowany biskupem legnickim 19 marca 2005 r.

Józef Kupny, urodzony 23 lutego 1956 r., święcenia prezbiteratu - 31 marca 1983 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 21 grudnia 2005 r., święcenia biskupie - 4 lutego 2006 r., mianowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim 18 maja 2013 r.

Marek Szkudło, urodzony 28 lutego 1952 r., święcenia prezbiteratu - 23 marca 1978 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 13 grudnia 2014 r., święcenia biskupie - 6 stycznia 2015 r.

Adam Wodarczyk, urodzony 3 stycznia 1968 r., święcenia prezbiteratu - 14 maja 1994 r., mianowany biskupem pomocniczym katowickim 13 grudnia 2014 r., święcenia biskupie - 6 stycznia 2015 r.