„Światło ciszy” – malarstwo, rzeźba i poezja Czesława Gałużnego

Sebastian

2017-04-20

TYTUŁ: „Światło ciszy” – malarstwo, rzeźba i poezja Czesława Gałużnego

TERMIN: wystawa czynna od 27.04.2017 do 24.05.2017

            wernisaż: czwartek 27.04.2017 godz. 17.30

            spotkanie autorskie: czwartek 18.05.2017 godz. 18.00

MIEJSCE:    Galeria Sztuki Współczesnej „Fra Angelico” przy Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach (ul. Jordana 39, wejście dla zwiedzających od ul. Wita Stwosza 16)

 

OPIS WYSTAWY:

Czesław Gałużny – artysta plastyk. Uprawia malarstwo i rysunek. Zajmuje się także projektowaniem wnętrz, malarstwem ściennym, realizacją rzeźby oraz edukacją. Prezentował swoje prace na ok. 500 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz 76 wystawach indywidualnych. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Prace w licznych kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą.

 

Jak można najkrócej zdefiniować twórczość Czesława Gałużnego? Niewątpliwie jest to twórczość dojrzała i ukształtowana, spójna formalnie i treściowo, harmonijna. Wysoce osobista, wyrosła z wielkiej wrażliwości, którą natura hojnie obdarzyła Artystę. Wypełniona marzeniami i tęsknotami. Wolna od cudzych zapożyczeń, nie ulegająca współczesnym konwencjom. Oparta na sile intuicji emanuje niezwykłą energią i indywidualizmem. Doskonale łączy erudycję malarską i przekaz ideowy. Nie ilustruje rzeczywistości lecz świadomie ją reinterpretuje. Tworzy wspólny mianownik dla fascynacji życiem i radości tworzenia. Wyróżnia się: rozmachem malarskim, wrażliwością kolorystyczną, wewnętrznym rytmem, subtelnością formy, kameralnym nastrojem, metaforą przekazu i przede wszystkim wielką siłą oddziaływania. (Henryka Olszewska-Jarema)

MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE