Piekary Śl.: Uroczystość Matki Bożej Piekarskiej

Archidiecezja Katowicka

2013-09-11

12 września br. w sanktuarium w Piekarach Śl. trwać będą obchody uroczystości głównej Patronki tego miejsca, Matki Bożej Piekarskiej. Jak co roku w rocznicę zwycięstwa Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, kiedy Kościół obchodzi „imieniny Maryi”, a Kościół na Śląsku czci Matkę Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, mieszkańcy Górnego Śląska zgromadzą się w Bazylice, aby dziękować Bogu za dar Matki, która od wieków wstawia się za nimi i wyprasza nieustannie niezwykłe łaski.

 

Tegoroczny odpust przypada w 330. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Dlatego specjalnie na tę okoliczność zostanie wykonany medal, a także otwarta zostanie wystawa w Muzeum Sanktuaryjnym, dokumentująca to ważne wydarzenie. Ponadto w związku z 710-leciem istnienia parafii w październiku poświęcony zostanie nowy dzwon „Jan Paweł”, który upamiętni bł. Jana Pawła II, najznakomitszego Piekarskiego Pielgrzyma i honorowego Obywatela Miasta.

 

Podczas tegorocznego piekarskiego odpustu metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przekaże sanktuarium pierścień pozostawiony w darze przez kard. Joachima Meisnera z Kolonii. Kard. Meisner podczas tegorocznej żeńskiej pielgrzymki w Piekar Śl. wygłosił kazanie.

 

Program uroczystości odpustowej:

 

godz. 10.30 - Uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem ks. abp. Wiktora Skworca  

godz. 13.45 - Obchody Różańcowe z obrazem Matki Bożej (na Kalwarii) wraz z uroczystą procesją do Bazyliki  

godz. 15.00 - Nieszpory Maryjne w Bazylice

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny

II Niedziela Wielkiego Postu
II tydzień psałterza

ROCZNICA ŚMIERCI:

1969 — ks. Józef Stokowy

ROCZNICA URODZIN:

1991 — ks. Mateusz Kasprowicz

1982 — ks. Wojciech Sajda

1970 — ks. Janusz Wilczek

1978 — ks. Łukasz Iwanowski