Wystawa malarstwa prof. Antoniego Cygana

Archidiecezja Katowicka

2014-11-19

W czwartek, 20 listopada br., o godz. 17.00 w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa prof. Antoniego Cygana, rektora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawa potrwa do 10 stycznia 2015 r.

Prof. Antoni Cygan urodził się w Zabrzu w 1964 roku. Studia ukończył na Zamiejscowym Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w roku 1988 w Pracowni Projektowania Graficznego prof. T. Jury, oraz w Pracowni Malarstwa prof. A. S. Kowalskiego.

Od roku 1992 pracuje w katowickiej uczelni artystycznej, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej, znajdujących się między innymi w sanktuarium w Licheniu oraz parafii św. Pawła Apostoła w Zabrzu Pawłowie. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów (m. in. kompleksowy projekt wnętrza, ołtarzy, malarstwo w kościele Św. Pawła Apostoła w Zabrzu, kościół Św. Urbana w Paniówkach, Kaplica Domu Księży emerytów w Katowicach).

Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kadencję 2012-2016.

Link do strony autorskiej prof. Antoniego Cygana http://www.antonicygan.netgaleria.eu/

Posłuchaj: Wypowiedź ks. Leszka Makówki, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny