Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego

Archidiecezja Katowicka

2014-11-28

W niedzielę, 30 listopada br., o godz. 10.30 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostanie odprawiona Msza św. z okazji otwarcia Roku Życia Konsekrowanego o bł. Boże dla wszystkich osób konsekrowanych.

Przewodniczyć będzie arcybiskup senior Damian Zimoń.

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego będzie obchodzony w całym Kościele. Rozpocznie się w I niedzielę Adwentu, 30 listopada, a jego otwarcie będzie poprzedzone czuwaniem modlitewnym w Bazylice św. Piotra 29 listopada. Zakończy się 2 lutego 2016 r. uroczystą Mszą św. sprawowaną przez papieża.

Papież Franciszek ogłosił rok 2015 Rokiem Życia Konsekrowanego w związku z 50. rocznicą ogłoszenia dekretu „Perfecta caritatis” Soboru Watykańskiego II (28 października 1965 r.).

W związku z rozpoczynającym się Rokiem Życia Konsekrowanego Papież napisał list apostolski, skierowany do wszystkich osób konsekrowanych. Wzywa w nim, by nie ulegać pokusie liczb i wydajności, przepowiedniom „proroków nieszczęścia”, ale by osoby konsekrowane były „przebudzone i czujne”, ufając Panu.

W Polsce Rok Życia Konsekrowanego zostanie uroczyście zainaugurowany na Jasnej Górze w I niedzielę Adwentu. Do sanktuarium przyjadą wtedy siostry, bracia i księża zakonni z całej Polski. Wezmą oni udział również w uroczystym Apelu Maryjnym na Jasnej Górze. Natomiast ci, którzy nie będą mogli przyjechać – w duchowej łączności z Rzymem i Jasną Górą rozpoczną ten Rok w swoich wspólnotach. Inauguracje odbędą się również we wszystkich diecezjach.

Posłuchaj: Wypowiedź ks. Mirosława Godźka, wikariusza biskupiego ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny