Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży

Archidiecezja Katowicka

2015-01-02

Od 3 do 17 stycznia br. trwać będzie peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji katowickiej.

Przekazanie Symboli ŚDM na granicy diecezji opolskiej i katowickiej nastąpi w sobotę, 3 stycznia, o godz. 14.30 w okolicach Raciborza Brzezia (parafia pw. Świętych Apostołów Mateusza i Macieja). Stamtąd, po adoracji, symbole ŚDM zostaną przewiezione do Katowic, gdzie o godz. 18.00 zostaną przywitane w parafii pw. Matki Boskiej Piekarskiej na Górnym Tysiącleciu.

13 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra w obecności papieża Franciszka młodzi Brazylijczycy przekazali młodym Polakom peregrynujące symbole, tzn. krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Od tego czasu symbole peregrynują kolejno po polskich diecezjach. Ideą peregrynacji jest ukazanie krzyża nie tyle w przestrzeni sakralnej, co w szkołach, uniwersytetach, akademikach, szpitalach, zakładach karnych.

22 kwietnia 1984 roku przekazując młodzieży Krzyż Roku Świętego Jan Paweł II powiedział: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Słowa te zostały następnie umieszczone na peregrynującym po całym świecie krzyżu, nazywanym również Krzyżem Młodych. Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - Opiekunka Ludu Rzymskiego.

Posłuchaj: Wypowiedź ks. Marcina Wierzbickiego, duszpasterza młodzieży w Archidiecezji Katowickiej

Zobacz: Link do strony zawierającej m. in. plan peregrynacji symboli ŚDM w Archidiecezji Katowickiej

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny