ŚDM w Archidiecezji Katowickiej i nie tylko

Archidiecezja Katowicka

2016-07-19

SDM 5Ogólny program ŚDM w Archidiecezji oraz szczegółowe programy w poszczególnych rejonach, wydarzenia, rozkłady jazdy i wiele innych ważnych informacji. 

 

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży przebiegać będą w dwóch etapach. Od 20 do 25 lipca trwać będą Dni w Diecezjach. Centralne wydarzenia zaplanowano w Krakowie w dniach 26-31 lipca br. Papież Franciszek przybędzie do Krakowa 27 lipca. 28 lipca odwiedzi Jasną Górę w Częstochowie.
 
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, uwzględniając prośbę Archidiecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży oraz mając na uwadze potrzeby duszpasterskie i organizacyjne udzielił wiernym archidiecezji katowickiej oraz przebywającym na jej terenie gościom, uczestnikom Światowych Dni Młodzieży, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 22 lipca 2016 r., przypadający w czasie Dni w Diecezji.
 
W archidiecezji katowickiej będą przebywać pielgrzymi z różnych stron świata. Szczegółowe informacje: „Pielgrzymi zagraniczni”
Infolinia dla pielgrzymów cudzoziemców, przybywających na Światowe Dni Młodzieży do woj. śląskiego została uruchomiona we wtorek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Dzwoniąc pod numer +48 322 077 066 cudzoziemcy będą mogli uzyskać w sześciu językach obcych informacje na temat przebiegu oraz organizacji przedsięwzięcia. Numer jest umieszczony na identyfikatorach wszystkich pielgrzymów rejestrowanych w diecezjach województwa śląskiego. Wolontariusze będą w razie potrzeby służyć pomocą informacyjną również obywatelom Polski.
 
„Góra Karmel” – taką biblijną nazwę przyjmuje archidiecezja katowicka na czas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Od 20 do 25 lipca w archidiecezji katowickiej gościć będzie kilkanaście tysięcy pielgrzymów z całego świata. W siedmiu rejonach (Katowice, Żory, Tychy, Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław, Chorzów) zaplanowano wiele wydarzeń i atrakcji adresowanych nie tylko do zagranicznych pielgrzymów, ale również do młodych mieszkańców archidiecezji katowickiej.
 
Ogólny program ŚDM w archidiecezji oraz szczegółowe programy w poszczególnych rejonach:
http://mlodzidlamlodych.pl/gora-karmel-dni-diecezji/program-dni-w-diecezji/
 
 
Kulminacją ŚDM w archidiecezji katowickiej będzie spotkanie wszystkich grup na „Górze Karmel” – na katowickim lotnisku Muchowiec w sobotę, 23 lipca. Rozpocznie się ono o godz. 15.00 i potrwa do 22.30. W programie Msza św., widowisko z udziałem orkiestry symfonicznej oraz aktorów i solistów, koncerty, prezentacje międzynarodowych wspólnot. Wcześniej tego dnia uczestnicy ŚDM będą pielgrzymować szlakiem św. Jana Pawła II: Piekary Śląskie (Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej) – Katowice (Katedra Chrystusa Króla) – Katowice (Lotnisko Muchowiec).
 
Szczegółowy program spotkania na Górze Karmel – lotnisko Muchowiec:
http://mlodzidlamlodych.pl/spotkajmy-sie-na-gorze-karmel-23-lipca-lotnisko-katowice-muchowiec/
 
Od 26 lipca uczestnicy ŚDM przebywać będą w Krakowie
Program centralnych wydarzeń ŚDM 2016:
http://www.krakow2016.com/
 
Oficjalny program pielgrzymki papieża Franciszka do Polski z okazji ŚDM:
http://www.krakow2016.com/oficjalny-program-wizyty-papieza-franciszka-w-polsce-i-podczas-sdm-krakow-2016
 
Program wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze:
http://www.jasnagora.com/wydarzenie-10288
 
Na czas Dni w Diecezji Komunikacyjny Związek Komunalny GOP przygotował specjalną ofertę dla pielgrzymów, którzy przybędą do miast aglomeracji z całego świata – bezpłatne przejazdy komunikacją miejską
Szczegółowe informacje o komunikacji KZK GOP podczas ŚDM:
http://mlodzidlamlodych.pl/komunikacja-kzk-gop-swiatowe-dni-mlodziezy/
 Z okazji Światowych Dni Młodzieży Koleje Śląskie łącznie uruchomią dodatkowe pociągi, umożliwiające dotarcie do Krakowa i do Częstochowy. Więcej informacji pod adresem http://kolejeslaskie.com/koleje-slaskie-na-sdm/ oraz tutaj: „Rozkład jazdy pociągów”.
 
Przeżywanie centralnych wydarzeń ŚDM będzie możliwe również w Mysłowicach. Szczegóły pod adresem http://www.myslowice2016.pl/

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny