Prośba o modlitwę w intencji poszkodowanych górników

Metropolita katowicki zwraca sie z apelem do diecezjan o modlitwę w intencji górników z Jastrzębia.

zdjęcie: Henryk Przondziono/Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2018-05-05

W sobotę przed południem doszło do tąpnięcia na Ruchu „Zofiówka” kopalni „Borynia-Zofiówka-Jastrzębe”. W pobliżu epicentrum znajdowała się 11 osobowa brygada drążąca nowy chodnik. Czterem górnikom udało się wycofać z miejsca zdarzenia o własnych siłach. Dwóch kolejnych udało się ratownikom wydobyć na powierzchnię. Trwa akcja ratunkowa kolejnych pięciu górników. Do Jastrzębia przyjechał także premier Mateusz Morawiecki.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc łączy się duchowo z górnikami oraz ich rodzinami. Zapewnia także o swojej modlitwie w intencji poszkodowanych. Ma też nadzieję, że uda się jak najszybciej pomyślnie zakończyć akcję ratunkową, mającą na celu wydostanie wszystkich, którzy ucierpieli w przedpołudniowym tąpnięciu.

- Wołamy do Boga – Pana Życia – o ochronienie życia 5-ciu ofiar potężnego wstrząsu w czeluściach kopalni, modlimy się za wszystkich niosących im pomoc, za ratowników górniczych i sztab ratowniczy – apeluje abp Skworc.

Metropolita katowicki prosi także diecezjan o modlitewne wsparcie górników. Zwraca się z apelem, aby objąć modlitwą zarówno tych, którym udało się wyjechać na powierzchnię, jak i tych, którzy jeszcze są uwięzieni 900 metrów pod ziemią.

- Z modlitewnym wsparciem stajemy przy rodzinach tych, którzy w planowym czasie nie wyjechali na powierzchnię i oczekują na pomoc w zasypanym chodniku – dodaje hierarcha.

Abp Skworc zapewnia także, że w niedzielę, we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej wybrzmi modlitwa za górników z Jastrzębia. – Wzywajmy pomocy patronki górników św. Barbary i trwamy na modlitwie, którą wspierają też Siostry Karmelitanki i inne zgromadzenia zakonne.

Do tąpnięcia o sile 3,42 stopnia w skali Richtera doszło w Jastrzębiu przed godziną 11. W kopalni pracowało wówczas ok. 250 osób w tym 11 w rejonie epicentrum zdarzenia. Pod ziemią w dalszym ciągu pozostaje pięciu górników.

PRZECZYTAJ APEL METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z WYPADKIEM NA KOPALNI W JASTRZĘBIU

Latest