W Wielkim Poście idźmy śladami Chrystusa

Do podążania śladami Chrystusa zachęcał metropolita katowicki podczas Eucharystii w Środę Popielcową sprawowanej w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.

ks. S. Kreczmański

2018-02-14

Wprowadzając do liturgii metropolita katowicki przypomniał, że „nakładamy na głowy proch w formie krzyża, w formie znaku zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią”. - Pielgrzymując przez czterdzieści dni Wielkiego Postu drogami postu, modlitwy, jałmużny idźmy za Chrystusem, idźmy Jego śladami – zachęcał abp Skworc.

Hierarchia zwrócił także uwagę, że podczas obrzędu posypania głów popiołem usłyszymy słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. - Musimy przyznać, że słowa te brzmią jak synteza całego ludzkiego życia – mówił. – Ale nie jest to cała prawda o ludzkiej egzystencji – dodał przywołując drugą frazę wypowiadaną przez kapłana: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Podczas homilii ks. Zdzisław Brzezinka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin katowickiej kurii przywołał orędzie papieża Franciszka na Wielki Post. Przytoczył fragment, który „niejako definiuje ten święty czas”. – Papież mówi, że Wielki Post to sakramentalny znak naszego nawrócenia. Nawrócenia do Pana całym sercem, całym swoim życiem – powiedział.

Kaznodzieja odniósł się także do wezwań towarzyszących obrzędowi posypania głów popiołem. Mówił, że słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz” są bardzo stare, gdyż mają swoje korzenie w Księdze Rodzaju, ale zarazem „mocno pokazuje po co Wielki Post”.

– I nie jest to zdanie, które mówi o naszej śmierci, że jesteśmy nikim, nic nie warci, tak jak proch i pył. Bóg wypowiada to zdanie do człowieka w raju. W miejscu gdzie Bóg i człowiek byli sobie bliscy, mieli do siebie zaufanie, kochali się. Być może to zdanie można by powiedzieć: „Człowieku, jesteś z raju i do raju wrócisz” – powiedział ks. Brzezinka.

Zwrócił także uwagę, że ta starotestamentalna myśl jest wołaniem: „Panie Boże odnów to, co się popsuło w naszych relacjach, po to bym mógł na nowo być i żyć blisko Ciebie”.

W katowickiej katedrze przy ołtarzu wraz z abp Wiktorem Skworcem stanął bp Jean-Louis Balsa z diecezji Viviers we Francji, jak i księża posługujący w śląskim seminarium, kurii metropolitalnej oraz parafii katedralnej.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestu dni przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Podczas Eucharystii ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem, który pochodzi ze spalonych ubiegłorocznych palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Znak posypania popiołem oznacza przyznanie się do własnej grzeszności oraz śmiertelności.

ZOBACZ GALERIĘ

Latest