Abp Skworc zachęca do modlitwy za chorych

Z okazji zbliżającego się XXVI Światowego Dnia Chorego obchodzonego 11 lutego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wystosował list do kapłanów.

ks.sk

2018-02-11

W liście wystosowanym do kapłanów metropolita katowicki zachęca do tworzenia grup modlitwy za osoby chore oraz dziękuje za ofiarną posługę na rzecz chorych.

- Światowy Dzień Chorego jest także dobrym czasem na promowanie nowych inicjatyw, do których należy chociażby tzw. Apostolstwo zdrowia. To grupa, która krzewi umiłowanie Eucharystii i modli się w intencji ludzi chorych, szczególnie na chorobę nowotworową – pisze metropolita katowicki w liście.

Opisując zainicjowaną w parafii św. brata Alberta w Żorach-Kleszczówce inicjatywę abp Skworc zachęca do powstawania podobnych grup modlitwy, które w centrum swojej modlitwy stawiają Eucharystię, „z której wypływa adoracja połączona z błogosławieństwem lourdzkim”. – W każdej parafii są osoby zmagające się z trudną chorobą nowotworową, którym duszpasterz powinien towarzyszyć – czytamy w liście.

Równocześnie hierarcha przypomina o tym, że należy zachowywać tradycję comiesięcznych odwiedzin chorych z posługą sakramentalną. Abp Skworc w myśl II Synodu Archidiecezji Katowickiej zachęca kapłanów także do tego, by „proponować sprawowanie co jakiś czas Eucharystii w domu chorego” oraz „mobilizować do przyjęcia sakramentu chorych oraz do częstego przyjmowania Ciała Pańskiego dzięki posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej”.

Abp Skworc przypomina także duszpasterzom, by zachęcali chorych „do uczestniczenia we Mszy św. transmitowanej przez różnego rodzaju media”.

Światy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku. Jako dzień obchodów wyznaczył równocześnie wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes. W ten dzień w sposób szczególny Kościół powszechny pamięta w modlitwie o chorych i stara się szczególnie dostrzec tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Latest

ROCZNICA ŚMIERCI:

2013 — ks. Stanisław Garbocz

1964 — ks. Paweł Dudek

1948 — ks. Antoni Gutsfeld

2013 — ks. Stanisław Garbocz

ROCZNICA URODZIN:

1979 — ks. Michał Wilk