Górny Śląsk nie szczędził nigdy krwi dla macierzy

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w katowickiej katedrze Eucharystii w intencji Ojczyzny

zdjęcie: Krzysztof Gawor

ks. S. Kreczmański

2018-05-03

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w intencji Ojczyzny. W homilii wspomniał o skomplikowanym procesie powrotu Górnego Śląska do Polski, jak i zaapelował o zaufanie, uznanie i sprawiedliwą pomoc dla tego regionu.

- Śląskie otrzymało program gospodarczy. Wybrzmiały w nim takie słowa jak: innowacyjność i przedsiębiorczość, kapitał ludzki, środowisko, transporty, energetyka, poprawa warunków rozwojowych. I chociaż wszystkie punkty programu są ważne, to jednak trzeba pilnie podjąć program rewitalizacji zniszczonych poprzemysłowych miast i dzielnic, w których mieszkają obywatele III Rzeczypospolitej w warunkach urągających ludzkiej godności – apelował abp Skworc.

Przypomniał, że „nie można skąpić pomocy mieszkańcom ziemi, skroplonej męczeńską krwią robotników; w tym ofiar górniczego zrywu z czasów „Solidarności”. – Nie można tego skąpić, bo złudna potęga czasów minionych, budowana na węglu i stali, kosztowała nie tylko życie ludzi; płaciło również naturalne środowisko, które potrzebuje dziesięcioleci, by mogło się odrodzić – mówił kaznodzieja.

Odnosząc się do refrenu psalmu odśpiewanego podczas liturgii metropolita katowicki zauważył, że słowa „Tyś wielką chlubą naszego narodu” to zaproszenie do odważnego i śmiałego stawania się chlubą narodu na wzór Maryi, oddanej w pełni Bogu i ludziom. – Ten patriotyczny program jest procesem rozpoczynającym się w rodzinie, umacnianym w szkole, na uniwersytecie a realizującym się w podejmowaniu i wykonywaniu codziennych obowiązków dla wspólnego dobra, a jest nim nasza Ojczyzna. Polska – zakończył homilię arcybiskup katowicki.

Hierarcha przypomniał także, iż droga Górnego Śląska do Polski była inna i dłuższa o cztery lata niż „rodaków żyjących w zaborach: austriackim i rosyjskim”. Wspominając datę wybuchu III powstania śląskiego podkreślił, że „powstańcy walczyli o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a nie o własne autonomiczne państewko”.

W uroczystościach w katedrze wzięli udział kapłani posługujący w kurii metropolitalnej, śląskim seminarium oraz innych instytucjach archidiecezjalnych. Był także obecny Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, Pełnomocnik Rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski, jak również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik.

W katedrze modlili się także Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz parlamentarzyści i samorządowcy z terenu województwa śląskiego.

Byli także obecni przedstawiciele służb mundurowych, kompanie honorowe oraz poczty sztandarowe, jak również przedstawiciele wspólnoty ewangelicko-augsburskiej z ks. Kornelem Undasem na czele. Liturgii towarzyszył także Chór Filharmonii Śląskiej.

Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy udali się pod pomnik Wojciecha Korfantego. Tam po odegraniu hymnu narodowego miało miejsce podniesienie flagi na maszt. Miała też miejsce salwa honorowa oraz defilada służb mundurowych, harcerzy oraz uczniów klas o profilu wojskowym i policyjnym. Uroczystości zakończył występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”.

3 Maja Kościół w Polsce świętuje Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Została ona ustanowiona przez papieża Piusa XI w 1925 r. W tym roku uroczystość ma szczególny wymiar, gdyż przypada w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień dzisiejszy jest również 97 rocznicą wybuchu III powstania śląskiego.

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KSIĘDZA ARCYBISKUPA

ZOBACZ GALERIĘ