Gra miejska o św. papieżu Janie Pawle II

W sobotę, 19 maja, odbędzie się już VII edycja gry miejskiej pt. "św. Jan Paweł II naszym przewodnikiem"

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej

2018-05-17

W sobotę 19 maja br. stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach organizują Grę Miejską: „Św. Jan Paweł II naszym Przewodnikiem”- VII edycja. Odbywa się ona z okazji kolejnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Adresatami tej inicjatywy są uczniowie szkół podstawowych
i gimnazjów, ponadgimnazjalnych oraz dzieci i młodzież z parafialnych grup duszpastersko-formacyjnych. Celem Gry jest podtrzymywanie w młodym pokoleniu pamięci o św. Janie Pawle II, jak również popularyzowanie Jego życia i nauczania. W tym roku przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to również rok poświęcony św. Stanisławowi Kostce. Te okazje stanowią szczególne okoliczności tegorocznej Gry Miejskiej.

Szkoła, parafia, grupy duszpastersko-formacyjne mogły zgłosić jedną lub kilka 4–5 osobowych drużyn – w tym roku wystartuje aż 77 drużyn (wraz z opiekunami to ponad 460 osób). Każda z nich otrzymała od organizatorów nazwę, nawiązującą do jednego z wezwań litanii do św. Jana Pawła II. Zadaniem drużyny było przygotowanie dużego emblematu z tą nazwą. Podczas Gry uczestnicy pokonują wyznaczoną trasę, docierając do wyznaczonych punktów, gdzie odpowiadają na postawione pytania i wykonują odpowiednie zadania. W ramach przygotowania należało przeczytać lub obejrzeć proponowane przez organizatorów materiały dotyczące życia i nauczania Jana Pawła II..

Początek Gry o godz. 10.00, a zakończenie – około godz. 15.00-16.00. Całość konkurencji będzie odbywać się na terenie Doliny 3 Stawów oraz Katowickiego Parku Leśnego. Start i meta usytuowane są obok Stawu Kąpielowego u zbiegu ulic Lotnisko i 3 Stawów. Podczas spotkania przewidziana jest wspólna zabawa, śpiew, poczęstunek oraz modlitwa. Na zwycięzców czekają medale oraz nagrody. W tym roku do gry włączą się również Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice, a także Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Gra obsługiwana jest przez 100 wolontariuszy.

Ramowy program przedstawia się następująco:

• 9.00–9.50 – rejestracja drużyn;
  • 10:00– rozpoczęcie Gry obok Stawu Kąpielowego u zbiegu ulic Lotnisko i 3 Stawów. na terenie Katowickiego Parku Leśnego, zabawy animowane przez zespół „Trio z Rio”;
  • 10:15– start Gry (otrzymanie koperty z lokalizacją pierwszego punktu);
  • do ok. 14:30– poruszanie się po punktach zadaniowych;
  • od 13:00– wspólny śpiew i zabawa, poczęstunek;
  • około godziny 15.30– ogłoszenie wyników, dekoracja drużyn i rozdanie nagród; zakończenie