Święto Ogniowe w Żorach po raz 316

Nieprzerwanie od 1702 r. corocznie 11 maja mieszkańcy Żor modlą się o pomyślność dla całego miasta

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-05-12

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii podczas 316 Święta Ogniowego, które obchodzono w Żorach. Po niej odbyła się procesję z Najświętszym Sakramencie, która przeszła wzdłuż murów Starego Miasta.

Abp Skworc w homilii przypomniał zebranym, że przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. – W tegoroczne Święto Ogniowe – trzeba sobie na nowo uświadomić, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym… otrzymaliśmy Jego dary – jako Boże wyposażenie na drogę chrześcijańskiego życia – mówił metropolita katowicki.

- Symbolem Ducha Świętego są ogniste języki. Taką postać przybrał Duch Święty zstępujący na Apostołów – tłumaczył abp Skworc. - Działanie Ducha Świętego jest różnorodne i bogate w środki.

Hierarcha zachęcał do podejmowania konkretnych działań w mocy Ducha Świętego polegających m.in. na głoszeniu Ewangelii „na całym okręgu ziemi”. - Działajcie! Jesteście napełnieni Duchem Świętym! Nade wszystko "Ducha nie gaście" i pamiętajcie, macie misję do spełnienia na misyjnej, żorskiej ziemi, gdzie trzeba nowego Zesłania Ducha Świętego – daru ognistych języków… aby wszyscy zrozumieli wielkie dzieła Boże! – mówił arcybiskup katowicki.

Wcześniej na żorskim rynku odbył się apel strażacki podczas którego wręczono nagrody i odznaczenia dla pracowników Straży Pożarnej. Natomiast po procesji na głównym placu miasta po raz pierwszy odbył się video mapping 3D, połączony z pokazem laserów na fasadach budynków żorskiej starówki.

Całość Święta Ogniowego zakończył bieg na dystansie 5 kilometrów prowadzący uliczkami Żor.

Święto Ogniowe w Żorach obchodzone jest corocznie 11 maja na pamiątkę tragicznego pożaru, który strawił w 1702 r. znaczną część miasta. Od tego czasu mieszkańcy postanowili corocznie odbywać procesja z prośbą o ocalenie grodu od podobnych nieszczęść.

ZOBACZ GALERIĘ

Latest