W najbliższą środę, 17 lutego, rozpocznie się w Kościele katolickim czas Wielkiego Postu. To okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych.

Wielki Post rozpoczyna się Środą Popielcową i trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. W tym okresie, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi odzyskiwania bliskości z Bogiem: post, jałmużnę i modlitwę.

W Środę Popielcową metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Mszy świętej o godz. 18.00. Msza św. będzie transmitowana na antenie diecezjalnego Radia eM (107,6 FM) oraz w internecie.

Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową w liturgii pojawił się w VIII w. W tym dniu zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta).

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej dotyczącą szczegółów obrzędu nałożenia popiołu w okresie pandemii. Zgodnie z nią kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: «Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię» lub «Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz»”. Następnie wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. „Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc” - stwierdza watykański dokument.

W Orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek przypomniał, że jest to czas na odnowę wiary, nadziei i miłości. „Post, modlitwa i jałmużna, przedstawione przez Jezusa w Jego kazaniu, są warunkami i znakami naszego nawrócenia. Droga ubóstwa i wyrzeczenia (post), spojrzenie i gesty miłości wobec zranionego człowieka (jałmużna) oraz synowski dialog z Ojcem (modlitwa) pozwalają nam wcielić w życie szczerą wiarę, żywą nadzieję i czynną miłość” - podkreślił Papież.

W ZAŁĄCZENIU MATERIAŁY DLA MEDIÓW:

Plik audio /mp3 (1) - Rzecznik archidiecezji katowickiej | ks. Tomasz Wojtal – Wielki Post w Kościele [#1]
                                  - Rzecznik archidiecezji katowickiej | ks. Tomasz Wojtal – Wielki Post w Kościele [#2]
    Foto do wykorzystania – Środa Popielcowa w czasie pandemii [Foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]
    Plik wideo / mp4 - Rzecznik archidiecezji katowickiej | ks. Tomasz Wojtal – Wielki Post w Kościele
- do wykorzystania w publikacjach [wersja z napisami] – https://youtu.be/aT_i-3SBouM [YouTube | archidiecezja katowicka]
- do ściągnięcia [wersja bez napisów] - https://archidiecezjakatowicka.pl/biuro-prasowe/AK001.zip

25-02-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Abp Skworc: Jesteśmy wezwani aby z naszych rozmów eliminować bezużyteczne słowa

Arcybiskup senior przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach.

24-02-2024

Fot. Rafał Bogacki /Foto Gość

Nowi diakoni w archidiecezji katowickiej

W sobotę 24 lutego święcenia diakonatu przyjęło trzech alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

24-02-2024

Ks. Wojtal: Walczymy o świętość

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kolejnym kościele stacyjnym. Tym razem była to parafia Trójcy Przenajświętszej w Katowicach.

23-02-2024

Fot. Dominika Bem /Radio eM

Abp Galbas: Kim jest dla mnie Jezus?

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach.

22-02-2024

Bp Wodarczyk: Miłosierdzie nie ocenia i nie potępia człowieka

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Katowicach-Zarzeczu.

21-02-2024

Fot. Dominika Bem

Bp Wodarczyk: Jezus nie jest naiwny

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie.

WTOREK,
27 lutego 2024 roku
Dzień powszedni
Kolor fioletowy

Słowo na dzisiaj

Mt 23, 1-12 | Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1920 † Engelbert Brodzki
1965 † Józef Miczka
2020 † Wacław Basiak

ROCZNICA URODZIN:
1952 - ks. Andrzej BARTOSZEK
1952 - ks. Jacek WOJCIECH
1955 - ks. Kazimierz FOLKERT
1962 - ks. Andrzej HNIDA
1962 - ks. Eugeniusz PARUZEL
1967 - ks. Krzysztof KREGEL
1969 - ks. Wiesław HUDEK
1971 - ks. Maciej BASIUK
1978 - ks. Wojciech DYTKO

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin