Msza święta w intencji osób przeżywających w tym roku jubileusze małżeńskie będzie sprawowana w archikatedrze w najbliższą niedzielę, 24 maja, o o godz. 12.00 pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.  Z uwagi na obowiązujące zasady i warunki sanitarne odbędzie się ona bez udziału Jubilatów. „Połączy nas za to duchowo-modlitewna więź. Serdecznie więc zapraszam Szanownych Małżonków, ich rodziny i przyjaciół do duchowego udziału w eucharystycznym dziękczynieniu za pośrednictwem Radia eM i łącza internetowego” - napisał abp Skworc w komunikacie przesłanym do parafii.

Zwrócił uwagę, że obecna sytuacja epidemiologiczna zmieniła całkowicie nasze codzienne życie i pokrzyżowała wiele planów duszpasterskich. „Nowa normalność” każe szukać nowych rozwiązań, dzięki którym choć po części będzie można zrealizować zaplanowane wydarzenia i odnaleźć się w zaistniałej rzeczywistości.

Metropolita katowicki poinformował też, że powodu epidemii w tym roku odwołane zostało Metropolitalne Święto Rodziny (MŚR). Abp Skworc zaznaczył jednak, że chociaż z oczywistych powodów konieczna była rezygnacja z organizacji m.in. publicznych spotkań, konferencji i koncertów, to nadal istnieje możliwość odkrywania istoty i przesłania tego święta w przestrzeni naszych rodzin, którą w dobie pandemii powinny dopełniać nade wszystko życzliwe relacje i wzajemne wsparcie. „W czasie zagrożenia zdrowia i życia to właśnie rodzina przejmuje wiele funkcji i zadań, które na co dzień realizują instytucje, współodpowiedzialne za jej właściwy rozwój” - zaakcentował. Zacytował fragment listu intencyjnego, dotyczącego tegorocznych obchodów MŚR, który podpisała także prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, koordynująca organizację rodzinnego świętowania: „W rodzinie spotykają się pokolenia, wymienia się doświadczenia, wzrasta się we wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka. Spotkanie to nawiązywanie relacji, to wzajemnie ubogacanie się i wspieranie”.

Metropolita katowicki napisał, że ponieważ zmieniło się w ostatnich miesiącach nasze życie, to rodziny przejęły z dnia na dzień od szkoły zadanie kształcenia, a mieszkania stały się dla wielu miejscem zdalnego wykonywania pracy. „Doświadczamy jak pojemne są nasze, nawet małe mieszkania w dużych blokach, gdzie na czterdziestu kilku metrach kwadratowych mieści się żłobek i szkoła; hotel i restauracja, plac zabaw, a nawet domowa kaplica. To dowód na to, że nie tyle mieszkanie, ile rodzina pozostaje fundamentalną przestrzenią spotkania z drugim człowiekiem i miejscem tworzenia wspólnoty z bliskimi, w tym z Emmanuelem – Bogiem z nami” - zaznaczył.

W załączeniu pliki audio:

- Abp Wiktor Skowrc o Mszy św. w intencji małżonków – jubileusze małżeńskie w Katedrze – materiał udostępniony przez archidiecezjalne Radio eM

- Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej – o Metropolitalnym Święcie Rodziny w czasie pandemii mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Metropolity katowickiego

20-05-2024

Fot. Roman Koszowski /Foto Gość

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

19-05-2024

Fot. Krzysztof Gawor

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17-05-2024

Fot. Roman Koszowski /Foto Gość

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14-05-2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w kopalni „Mysłowice Wesoła”.

14-05-2024

Fot. ks. Tomasz Wojtal

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim.

11-05-2024

Fot. Roman Koszowski /Foto Gość

Trzech diakonów przyjęło święcenia prezbiteratu

Święceń udzielił im abp Adrian Galbas w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

PIĄTEK,
24 maja 2024 roku
Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

Mk 10, 1-12 | Jezus przyszedł w granice Judei i Zajordania. A tłumy znowu ściągały do Niego i znów je nauczał, jak miał w zwyczaju. I przystąpili do Niego faryzeusze, a chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go,...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1993 † Stanisław Łowisz
2013 † Joachim Studnik
2013 † Wiktor Sopora

ROCZNICA URODZIN:
1934 - ks. Zdzisław PASZENDA
1945 - ks. Adam KANDZIORA
1976 - ks. Arkadiusz BOROWSKI
1987 - ks. Karol LUBOWIECKI

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin