16 sierpnia br., w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia NMP, będzie miała miejsce tradycyjna doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej w Piekarach Śląskich. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym odbędzie się w formie nadzwyczajnej. Poinformował o tym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w specjalnym komunikacie odczytanym w parafiach i opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.

Podobnie jak w ostatnią niedzielę tegorocznego maja, w czasie pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców, wszystkie pielgrzymkowe uroczystości odbędą się w Bazylice Piekarskiej, a nie na pobliskim kalwaryjskim wzgórzu.

„Niestety obecna sytuacja epidemiczna nadal nie pozwala nam przeżyć pielgrzymki w tradycyjnym kształcie, w plenerze na piekarskim wzgórzu” – napisał w komunikacie abp Wiktor Skworc i zaprosił cały świat żeński i rodziny do modlitewnej jedności przed wizerunkiem Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej za pośrednictwem mediów.

W piekarskiej Bazylice zgromadzą się przedstawicielki pielgrzymujących co roku kobiet. Pozostałe panie i dziewczęta wraz z całymi rodzinami będą mogły uczestniczyć w pielgrzymce dzięki przygotowanym i udostępnionym transmisjom.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 od złożenia hołdu Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Następnie, zgodnie z wieloletnią tradycją, słowo poświęcone kwestiom społecznym wygłosi do kobiet metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Jan Romeo Pawłowskiego, pracującego aktualnie w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Jak podkreślił w komunikacie abp Skworc, „Bożej Opatrzności powierzymy wszystkie nasze osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie zaś chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę z pokorą będziemy prosić o dar zdrowia i pomyślności”.

Uroczystość będzie transmitowana w TV Polonia i TVP Katowice oraz w Radiu eM i Polskim Radiu Katowice.

W ramach bezpośredniego przygotowania do pielgrzymki od czwartku 13 sierpnia o godz. 18.00 duszpasterze Sanktuarium w Piekarach Śląskich zapraszają do wspólnego przeżycia triduum modlitewnego za pośrednictwem Internetu. W programie: Msza św., konferencja maryjna, modlitwa różańcowa, litania do Matki Bożej Piekarskiej oraz apel jasnogórski. Link dostępny jest na powitalnej stronie internetowej Sanktuarium.

Załączniki
- pliki audio – Rzecznik Metropolity katowickiego ks. Tomasz Wojtal [Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]

- Grafika – program tegorocznej pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich

Cały tekst odczytanego w parafiach komunikatu metropolity katowickiego https://katowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/1387-metropolita-dziekuje-i-zaprasza
Strona internetowa piekarskiego sanktuarium https://www.bazylikapiekary.pl

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

CZWARTEK,
28 marca 2024 roku
WIELKI CZWARTEK

Łk 4, 16-21 | Jezus przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce,...

1967 † Konrad Krawczyk
2019 † Antoni Masarczyk

1964 - ks. Paweł WRÓBEL
1969 - ks. Adam ZDEBEL

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.