W najbliższą środę, 17 lutego, rozpocznie się w Kościele katolickim czas Wielkiego Postu. To okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych.

Wielki Post rozpoczyna się Środą Popielcową i trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. W tym okresie, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi odzyskiwania bliskości z Bogiem: post, jałmużnę i modlitwę.

W Środę Popielcową metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Mszy świętej o godz. 18.00. Msza św. będzie transmitowana na antenie diecezjalnego Radia eM (107,6 FM) oraz w internecie.

Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową w liturgii pojawił się w VIII w. W tym dniu zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta).

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej dotyczącą szczegółów obrzędu nałożenia popiołu w okresie pandemii. Zgodnie z nią kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: «Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię» lub «Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz»”. Następnie wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. „Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc” - stwierdza watykański dokument.

W Orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek przypomniał, że jest to czas na odnowę wiary, nadziei i miłości. „Post, modlitwa i jałmużna, przedstawione przez Jezusa w Jego kazaniu, są warunkami i znakami naszego nawrócenia. Droga ubóstwa i wyrzeczenia (post), spojrzenie i gesty miłości wobec zranionego człowieka (jałmużna) oraz synowski dialog z Ojcem (modlitwa) pozwalają nam wcielić w życie szczerą wiarę, żywą nadzieję i czynną miłość” - podkreślił Papież.

W ZAŁĄCZENIU MATERIAŁY DLA MEDIÓW:

Plik audio /mp3 (1) - Rzecznik archidiecezji katowickiej | ks. Tomasz Wojtal – Wielki Post w Kościele [#1]
                                  - Rzecznik archidiecezji katowickiej | ks. Tomasz Wojtal – Wielki Post w Kościele [#2]
    Foto do wykorzystania – Środa Popielcowa w czasie pandemii [Foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]
    Plik wideo / mp4 - Rzecznik archidiecezji katowickiej | ks. Tomasz Wojtal – Wielki Post w Kościele
- do wykorzystania w publikacjach [wersja z napisami] – https://youtu.be/aT_i-3SBouM [YouTube | archidiecezja katowicka]
- do ściągnięcia [wersja bez napisów] - https://archidiecezjakatowicka.pl/biuro-prasowe/AK001.zip

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

CZWARTEK,
28 marca 2024 roku
WIELKI CZWARTEK

Łk 4, 16-21 | Jezus przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce,...

1967 † Konrad Krawczyk
2019 † Antoni Masarczyk

1964 - ks. Paweł WRÓBEL
1969 - ks. Adam ZDEBEL

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.