W najbliższą środę, 17 lutego, rozpocznie się w Kościele katolickim czas Wielkiego Postu. To okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych.

Wielki Post rozpoczyna się Środą Popielcową i trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. W tym okresie, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi odzyskiwania bliskości z Bogiem: post, jałmużnę i modlitwę.

W Środę Popielcową metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Mszy świętej o godz. 18.00. Msza św. będzie transmitowana na antenie diecezjalnego Radia eM (107,6 FM) oraz w internecie.

Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową w liturgii pojawił się w VIII w. W tym dniu zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta).

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej dotyczącą szczegółów obrzędu nałożenia popiołu w okresie pandemii. Zgodnie z nią kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: «Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię» lub «Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz»”. Następnie wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. „Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc” - stwierdza watykański dokument.

W Orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek przypomniał, że jest to czas na odnowę wiary, nadziei i miłości. „Post, modlitwa i jałmużna, przedstawione przez Jezusa w Jego kazaniu, są warunkami i znakami naszego nawrócenia. Droga ubóstwa i wyrzeczenia (post), spojrzenie i gesty miłości wobec zranionego człowieka (jałmużna) oraz synowski dialog z Ojcem (modlitwa) pozwalają nam wcielić w życie szczerą wiarę, żywą nadzieję i czynną miłość” - podkreślił Papież.

W ZAŁĄCZENIU MATERIAŁY DLA MEDIÓW:

    Plik audio /mp3 (1) - Rzecznik archidiecezji katowickiej | ks. Tomasz Wojtal – Wielki Post w Kościele [#1]
                                  - Rzecznik archidiecezji katowickiej | ks. Tomasz Wojtal – Wielki Post w Kościele [#2]
    Foto do wykorzystania – Środa Popielcowa w czasie pandemii [Foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]
    Plik wideo / mp4 - Rzecznik archidiecezji katowickiej | ks. Tomasz Wojtal – Wielki Post w Kościele
- do wykorzystania w publikacjach [wersja z napisami] – https://youtu.be/aT_i-3SBouM [YouTube | archidiecezja katowicka]
- do ściągnięcia [wersja bez napisów] - https://archidiecezjakatowicka.pl/biuro-prasowe/AK001.zip

Najnowsze

08 czerwiec 2023

Centralna procesja Bożego Ciała

Ulicami Katowic przeszła procesja teoforyczna.

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...