Co my wniesiemy w nowy rok? Starajmy się, aby w dni nowego roku wnosić to, co służy dobru wspólnemu - zaapelował abp Wiktor Skworc w świąteczno-noworocznym orędziu.

Zgodnie z tradycją, środowiska gospodarcze zrzeszone w Krajowej Izbie Gospodarczej zebrały się, aby uczestniczyć w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, w którym uczestniczył również metropolita katowicki.
 
Abp Skworc przypomniał kontekst historyczny przeżywanego obecnie czasu. Zwrócił uwagę na przypadające w mijającym 2019 roku wydarzenia: 100- rocznicę wybuchu I powstania śląskiego; 40-tą rocznicę pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce oraz 30-tą rocznicę powstania organizującej spotkanie Krajowej Izby Gospodarczej. - Na stronie internetowej KIG – znajduje się informacja o Izbie. Waszą aktywność można scharakteryzować zamieszczonymi na waszej stronie internetowej czasownikami: jesteśmy; zrzeszamy się; reprezentujemy; uczestniczymy; pomagamy; organizujemy; angażujemy się. – zauważył metropolita katowicki. Jednocześnie dodał, że słusznym jest proszenie o Boże błogosławieństwo dla wspomnianej aktywności. - Modlimy się za was prosząc, aby Boża Opatrzność czuwała nad wami w każdy czas. – mówił do uczestników spotkania.

Arcybiskup zauważył, że na przełomie roku wielu ludzi zadaje sobie pytanie o to, jaki będzie nadchodzący rok. Duchowny proponuję odwrócenie stawianego pytania i zapytanie – „co my wniesiemy w nowy rok?”. Nawiązał do adhortacji apostolskiej „Ewangelii gaudium”, w której papież Franciszek przedstawił kilka zasad „w istotny sposób kierujących rozwojem współżycia społecznego i budowaniem ładu”. - Pierwsza zasada: „czas jest ważniejszy niż przestrzeń”. Stosowanie tej zasady pozwala pracować w długiej perspektywie, bez obsesji uzyskiwania natychmiastowych rezultatów – tłumaczył hierarcha, dodając, że chodzi nie tyle o uzyskanie pełnego rezultatu od razu, ile o rozpoczęcie długofalowego procesu. Drugą zasadę: „jedność jest ważniejsza niż konflikt”, abp Skworc odniósł do „skonfliktowanego społeczeństwa polskiego”. Zaznaczył, że Polska uważana jest za jedną z najbardziej spolaryzowanych społeczności we współczesnej Europie, dlatego bardzo ważna jest praca nad jednością. - Trzecia zasada: „rzeczywistość jest ważniejsza od idei”. Między rzeczywistością a ideą zawsze zachodzi napięcie. Rzeczywistość po prostu jest, a ideę się wypracowuje. Trzeba doprowadzić do stałego dialogu pomiędzy nimi, unikając oddzielenia idei od rzeczywistości – wyjaśnił abp Skworc. „Całość jest ważniejsza niż część” – to zasada czwarta, która zdaniem metropolity katowickiego jest szczególnie aktualna, „w zglobalizowanym i globalizującym się świecie”. - Jej stosowanie jest także ważne dla właściwie rozumianego i realizowanego członkostwa Polski w Unii Europejskiej – zauważył arcybiskup.

Zdaniem hierarchy, o przytoczonych zasadach należy pamiętać w działalności politycznej, gospodarczej i społecznej. - O taki, mądrościowy etos życia publicznego apelujemy. O taki etos życia publicznego się modlimy i wszystkich zatroskanych o dobro Ojczyzny do tej modlitwy zapraszamy, wołając Ojczyznę wolną błogosław Panie we wszystkie dni Nowego Roku – podsumował metropolita katowicki. Na zakończenie abp Skworc życzył wszystkim błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i zapewnił zebranych o swojej modlitwie.

xtom / KAI

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...