Metropolita katowicki przewodniczył bożonarodzeniowej Mszy św. o północy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Jezus przychodzi do nas w sakramentalnych znakach chleba i wina. Jego pierwsze przyjście przerodziło się w stałą obecność w wielkiej tajemnicy naszej wiary, jaką jest Eucharystia - mówił abp Wiktor Skworc podczas Pasterki w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. - To Duch Święty sprawił, że Jezus stał się człowiekiem w łonie Dziewicy, i dziś sprawia, że w łonie wspólnoty Kościoła rodzi się dla nas i dla naszego zbawienia w Eucharystii - dodał metropolita katowicki, podkreślając związek pomiędzy tajemnicą wcielenia i tajemnicą Eucharystii.

Poniżej publikujemy treść homilii:

1. W Adwencie papież Franciszek podarował nam niezwykły prezent w postaci listu apostolskiego – Admirabile signum. Papież zaznaczył, że swoim listem chciałby wesprzeć piękną tradycję rodzin, które w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie przygotowują stajenki, a także zwyczaj umieszczania ich w miejscach publicznych. „Chciałbym, aby ta praktyka nie ustała, a wręcz liczę na to, że tam, gdzie została zaniechana, zostanie odkryta na nowo i ożywiona”. Weźmy sobie do serca te papieskie słowa a nasze usta niech mówią jasno i wyraźnie w przestrzeni publicznej o świętach Bożego Narodzenia, co dziś – w świecie ulegającym laickim modom, jest już odważnym wyznaniem tożsamości i wiary.

List został ogłoszony w Greccio, gdzie św. Franciszek zbudował pierwszy w historii żłóbek. Czytamy w liście: „Żłóbek jest jakby żywą Ewangelią. Ukazuje nam czułość Boga i to, że zniża się On do naszej małości”. Papież Franciszek stwierdza dalej, że serce stajenki zaczyna bić dopiero wówczas, gdy w dniu Bożego Narodzenia składamy w niej figurkę Dzieciątka. „Wydaje się to niemożliwe, ale właśnie w ten sposób Bóg chciał objawić wspaniałość swojej miłości. Objawia się ona w uśmiechu i w wyciągnięciu rąk ku każdemu. Zawsze przekracza nasze schematy”.

Bracia i Siostry!

2. Przed chwilą zaczęło bić serce stajenki w naszym katedralnym wieczerniku, bo położyliśmy w stajence figurkę Dzieciątka Jezus. I wspólnie z pasterzami wysłuchaliśmy orędzia Anioła: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką.. dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”... Przyjmujemy z wiarą tę Dobrą dla człowieka Nowinę i razem z mnóstwem zastępów niebieskich wielbimy Boga: „Chwała Bogu na wysokościach..”

W naszym świętym zgromadzeniu wielbimy Zbawiciela także słowami pastorałek i kolęd. Jedna z nich tak streszcza treść dzisiejszej Ewangelii:

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:
Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi
Czym prędzej się wybierajcie,
Do Betlejem pośpieszajcie,
Przywitać Pana.

Poszli, znaleźli Dzieciątko w żłobie
Z wszystkimi znaki danymi sobie.
Jako Bogu cześć Mu dali,
A witając zawołali
Z wielkiej radości:

Ostatnia zwrotką tej bliskiej nam kolędy brzmi:

I my czekamy na Ciebie, Pana,
A skoro przyjdziesz na głos kapłana,
Padniemy na twarz przed Tobą,
Wierząc, żeś jest pod osłoną
Chleba i wina.


Bracia i Siostry!

3. Te słowa kolędy prowadzą nas od stajenki do ołtarza, gdzie Jezus przychodzi do nas w sakramentalnych znakach chleba i wina. Taka była Jego wola. Zapewnił nas o niej słowami: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata”. Jego pierwsze przyjście przerodziło się w stałą obecność w wielkiej tajemnicy naszej wiary, jaka jest Eucharystia. Jezus w czasie ostatniej wieczerzy w wieczerniku powiedział nad chlebem i winem: "To jest moje Ciało; to jest Moja Krew... To czyńcie na moją pamiątkę".

Wierzymy słowom Zbawiciela i czynimy „to” na Jego pamiątkę! I cieszymy się, że Jezus jest z nami w wielkiej tajemnicy naszej wiary, dzięki działaniu Ducha Świętego. To Duch Święty sprawił, że stał się człowiekiem w łonie Dziewicy i dziś sprawia, że w łonie wspólnoty Kościoła rodzi się dla nas i dla naszego zbawienia w Eucharystii... Jak pasterze w Betlejem, tak i my w geście adoracji – padamy przed Nim na twarz, wierząc, że Jest pod osłoną chleba i wina i dziękujemy za cud miłości, dający nam pokarm na ziemskie pielgrzymowanie i wieczne życie, bo Eucharystia daje życie wieczne! (por J 6, 58).

Bracia i Siostry!

Na naszych oczach spełnia się z pokolenia na pokolenie, rozpoczęta cudem Nocy betlejemskiej, tajemnica Bożego Emmanuela, a więc "Boga z nami" ludźmi i dla ludzi, „w których ma upodobanie”. Niech ta świadomość stale nam towarzyszy, byśmy „rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie” i gorliwi byli w spełnianiu dobrych uczynków wobec naszych braci i sióstr! Amen.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...