- Dzięki determinacji wielu ludzi, w Święto Trzech Króli mamy dzień wolny od pracy. Warto im za to podziękować - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.


Metropolita katowicki wyjaśniał znaczenie Uroczystości Objawienia Pańskiego, którą będziemy obchodzić w Kościele w najbliższy poniedziałek, 6 stycznia. - Kościół przedstawia Jezusa Chrystusa całemu światu, dlatego idziemy z kolędowym przesłaniem: Chrystus się wam narodził - mówił w Rozmowie Poranka. Odniósł się także do tradycji zapisu inicjałów imion Trzech Mędrców na naszych drzwiach, wskazując na związane z nią błogosławieństwo dla naszych rodzin, małżeństw i domów. - Chrystus przyniósł Boże błogosławieństwo, dlatego tę tradycję pielęgnujemy - kontynuował.

6 stycznia w archidiecezji katowickiej będzie obchodzony Dies Episcopi. Przypada wtedy 22. rocznica święceń biskupich Arcybiskupa Katowickiego oraz 5. rocznica święceń biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej Marka Szkudły i Adama Wodarczyka. - W ten dzień wracam pamięcią do dnia moich świeceń biskupich, których udzielił mi w Rzymie Jan Paweł II. Chcę podziękować Bogu i ludziom, którzy mi towarzyszą swoją modlitwą - powiedział abp Wiktor Skworc.

Odnosząc się do organizowanych również 6 stycznia Orszaków Trzech Króli, metropolita katowicki wskazywał, że są one wyznaniem wiary i pokazaniem Chrystusa miastu i światu. - Dziękuję organizatorom Orszaków i tym, którym Duch Święty podpowiedział, by ten zwyczaj wprowadzić w obchody Uroczystości Trzech Króli - mówił.

- Prosiłem nasze środowisko naukowe, by przygotowało publikacje dotyczące kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypomną jego związki z diecezją katowicką - powiedział abp Wiktor Skworc, w związku z beatyfikacją Sługi Bożego, która odbędzie się w 2020 roku. - Wiemy że Prymas bywał w Katowicach i Piekarach Śląskich. Warto przypomnieć jego słowa, które tu powiedział, bo były one związane z naszą ziemią - kontynuował.

Najnowsze

15 czerwiec 2021

Znamy datę beatyfikacji ks. Jana Machy

Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy...

14 czerwiec 2021

Dekrety wikariuszowskie rozdane

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc wręczył dekrety księżom wikariuszom...

14 czerwiec 2021

Pandemia stała się szansą dla ewangelizacji

Rozdanie dekretów dla księży wikariuszy poprzedziło nabożeństwo posłanie ze specjalnym słowem metropolity...

13 czerwiec 2021

Dekrety dla księży studentów

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety kierujące wybranych księży na...

13 czerwiec 2021

Stypendia dla młodych i zdolnych

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji młodych...

12 czerwiec 2021

Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia

Czterech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło...