- Dzięki determinacji wielu ludzi, w Święto Trzech Króli mamy dzień wolny od pracy. Warto im za to podziękować - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.


Metropolita katowicki wyjaśniał znaczenie Uroczystości Objawienia Pańskiego, którą będziemy obchodzić w Kościele w najbliższy poniedziałek, 6 stycznia. - Kościół przedstawia Jezusa Chrystusa całemu światu, dlatego idziemy z kolędowym przesłaniem: Chrystus się wam narodził - mówił w Rozmowie Poranka. Odniósł się także do tradycji zapisu inicjałów imion Trzech Mędrców na naszych drzwiach, wskazując na związane z nią błogosławieństwo dla naszych rodzin, małżeństw i domów. - Chrystus przyniósł Boże błogosławieństwo, dlatego tę tradycję pielęgnujemy - kontynuował.

6 stycznia w archidiecezji katowickiej będzie obchodzony Dies Episcopi. Przypada wtedy 22. rocznica święceń biskupich Arcybiskupa Katowickiego oraz 5. rocznica święceń biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej Marka Szkudły i Adama Wodarczyka. - W ten dzień wracam pamięcią do dnia moich świeceń biskupich, których udzielił mi w Rzymie Jan Paweł II. Chcę podziękować Bogu i ludziom, którzy mi towarzyszą swoją modlitwą - powiedział abp Wiktor Skworc.

Odnosząc się do organizowanych również 6 stycznia Orszaków Trzech Króli, metropolita katowicki wskazywał, że są one wyznaniem wiary i pokazaniem Chrystusa miastu i światu. - Dziękuję organizatorom Orszaków i tym, którym Duch Święty podpowiedział, by ten zwyczaj wprowadzić w obchody Uroczystości Trzech Króli - mówił.

- Prosiłem nasze środowisko naukowe, by przygotowało publikacje dotyczące kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypomną jego związki z diecezją katowicką - powiedział abp Wiktor Skworc, w związku z beatyfikacją Sługi Bożego, która odbędzie się w 2020 roku. - Wiemy że Prymas bywał w Katowicach i Piekarach Śląskich. Warto przypomnieć jego słowa, które tu powiedział, bo były one związane z naszą ziemią - kontynuował.

Najnowsze

22 wrzesień 2021

Dni Formacyjne dla Księży Dziekanów

W dniach 20-22 września br. w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej...

22 wrzesień 2021

Dom rekolekcyjny "Tabor" pobłogosławiony

Metropolita katowicki pobłogosławił dom rekolekcyjny "Tabor", będący częścią Ośrodka Spotkań i Formacji...

19 wrzesień 2021

Rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

W parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks...

19 wrzesień 2021

Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi

Dzieci Maryi z całej archidiecezji katowickiej zjawiły się w niedzielę 19 września...

17 wrzesień 2021

Nie posługujmy się tylko prawdami zasłyszanymi

- Nie posługujmy się tylko prawdami zasłyszanymi. Musimy doświadczyć osobiście rzeczywistości i...

16 wrzesień 2021

Rekolekcje kapłańskie 40-latków

W dniach 13-16 września br. księża wyświęceni w 1981 roku w Kamieniu...