- Dzięki determinacji wielu ludzi, w Święto Trzech Króli mamy dzień wolny od pracy. Warto im za to podziękować - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.


Metropolita katowicki wyjaśniał znaczenie Uroczystości Objawienia Pańskiego, którą będziemy obchodzić w Kościele w najbliższy poniedziałek, 6 stycznia. - Kościół przedstawia Jezusa Chrystusa całemu światu, dlatego idziemy z kolędowym przesłaniem: Chrystus się wam narodził - mówił w Rozmowie Poranka. Odniósł się także do tradycji zapisu inicjałów imion Trzech Mędrców na naszych drzwiach, wskazując na związane z nią błogosławieństwo dla naszych rodzin, małżeństw i domów. - Chrystus przyniósł Boże błogosławieństwo, dlatego tę tradycję pielęgnujemy - kontynuował.

6 stycznia w archidiecezji katowickiej będzie obchodzony Dies Episcopi. Przypada wtedy 22. rocznica święceń biskupich Arcybiskupa Katowickiego oraz 5. rocznica święceń biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej Marka Szkudły i Adama Wodarczyka. - W ten dzień wracam pamięcią do dnia moich świeceń biskupich, których udzielił mi w Rzymie Jan Paweł II. Chcę podziękować Bogu i ludziom, którzy mi towarzyszą swoją modlitwą - powiedział abp Wiktor Skworc.

Odnosząc się do organizowanych również 6 stycznia Orszaków Trzech Króli, metropolita katowicki wskazywał, że są one wyznaniem wiary i pokazaniem Chrystusa miastu i światu. - Dziękuję organizatorom Orszaków i tym, którym Duch Święty podpowiedział, by ten zwyczaj wprowadzić w obchody Uroczystości Trzech Króli - mówił.

- Prosiłem nasze środowisko naukowe, by przygotowało publikacje dotyczące kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypomną jego związki z diecezją katowicką - powiedział abp Wiktor Skworc, w związku z beatyfikacją Sługi Bożego, która odbędzie się w 2020 roku. - Wiemy że Prymas bywał w Katowicach i Piekarach Śląskich. Warto przypomnieć jego słowa, które tu powiedział, bo były one związane z naszą ziemią - kontynuował.

Najnowsze

29 listopad 2023

Kondolencje

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci górników - w kopalni Staszic-Wujek...

28 listopad 2023

Ks. dr Henryk Pyka laureatem Nagrody im. bł. ks. E. Szramka

Wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

26 listopad 2023

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26 listopad 2023

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi...

26 listopad 2023

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim

Podczas spotkania z biskupami z Katowic abp. Antonio Guido Filipazzi zapoznał się...

26 listopad 2023

Abp Galbas: Samotność jest antyprzejawem królestwa Bożego, które polega na bliskości

Grupa 33 obchodziła w tym roku swój odpust pod hasłem"Niesamotni samotni". To...