W Uroczystość Objawienia Pańskiego wierni archidiecezji katowickiej modlili się za swoich pasterzy: za abp. Wiktora Skworca w 22. rocznicę święceń biskupich oraz biskupów pomocniczych: Marka Szkudłę i Adama Wodarczyka w 5. ich rocznicę sakry biskupiej.

Z tej okazji metropolita katowicki przewodniczył Mszy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Homilię wygłosił ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz parafii katedralnej.


Uczestnikom liturgii zwrócił uwagę, że przybyli do Betlejem mędrcy ze wschodu reprezentują całą ludzkość. – Ikonografia starając się wyrazić tę teologiczną prawdę ukazywała ich często jako mężczyzn w różnym wieku, o różnym kolorze skóry przynoszącym Bożemu Dziecięciu różne, choć niezmiennie głęboko symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę – mówił kapłan przekonując, że to dowód na to, że "Bóg pragnie zbawienia wszystkich bez wyjątku".
Wskazując na gest mędrców podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań Kościoła jest głoszenie Chrystusa. – Mędrcy poznawszy Go i oddawszy Mu pokłon nie zatrzymali się w betlejemskiej grocie, lecz powrócili w swoje strony (…). Pewnie po to, by radosną wieść o Jezusie przekazywać swym bliskim, przekazywać innym, przekazywać światu – mówił. – To właśnie jest niezaprzeczalnie jednym z podstawowych zadań Kościoła wszystkich czasów, żywego organizmu złożonego z wyznawców Chrystusa należących do różnych stanów, obdarzonych różnymi powołaniami i charyzmatami – wyjaśniał duchowny.
Ta misja Kościoła wobec świata polega przede wszystkim na „głoszeniu Dobrej Nowiny o zbawieniu, o życiu które zostało ofiarowane z bezmiaru Bożej miłości w Dziecięciu złożonym w Betlejem”. – Nie zapominajmy, że (…) to nasze wspólne zadanie: prezbiterów, diakonów, osób życia konsekrowanego, świeckich – mówił ks. Gaweł. Dodał też, że w sposób szczególny jako „naoczni, wiarygodni i niejako instytucjonalni świadkowie Słowa Wcielonego” w misji tej uczestniczą Apostołowie, zaś „na mocy sukcesji apostolskiej biskupi Kościoła”.
W ten sposób nawiązał do obchodzonego dziś „Dies Episcopi”: „dziękujemy dziś Bogu z całym naszym kościołem lokalnym (…) za posługę księdza arcybiskupa Wiktora, metropolity katowickiego, odchodzącego 22. rocznicę święceń biskupich”. – Przyjął je 6 stycznia 1998 roku w watykańskiej Bazylice św. Piotra z rąk Jana Pawła II, dziś świętego. Od tamtej chwili najpierw w diecezji tarnowskiej, a od 26 listopada 2011 roku w Archidiecezji Katowickiej zgodnie z obranym zawołaniem biskupim "In Spiritu Sancto" (W Duchu Świętym) pełni on wśród nas misję pasterza, następcę apostołów; misje niestrudzonego głosiciela i świadka Słowa Wcielonego – mówił o metropolicie katowickim proboszcz katedry. Przypomniał także, że również 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego sakrę biskupią w katowickiej katedrze Chrystusa Króla przyjęli biskupi pomocniczy Marek Szkudło i Adam Wodarczyk.
W homilii ks. Gaweł nawiązał też do organizowanych dziś Orszaków Trzech Króli oraz idei Kolędników Misyjnych upatrując w nich jedną z form głoszenia Chrystusa światu. Jednocześnie zwrócił uwagę na "świadectwo chrześcijańskiego życia" rodziców względem dzieci, zwłaszcza poprzez wspólnie przeżywaną Eucharystię, wspólną modlitwę, rozmowę o Jezusie, wychowanie zgodne z duchem chrześcijańskich wartości, a także w troskę o w szkolnych lekcjach religii.
Duchowny zaznaczył, że misja świadczenia o Jezusie może przyjąć różne formy: „często niełatwe, a czasami wręcz heroicznie trudne: w miejscach pracy, w środowiskach zdominowanych przez współczesne trendy kultury masowej, wśród znajomych, a nawet czasem w gronie rodzinnym”. Dlatego do uczestników liturgii zaapelował: „Bądźcie – pomimo trudności – autentycznymi świadkami Jezusa, Jego miłości wobec nas”.
Po zakończeniu liturgii metropolita katowicki pobłogosławił uczestników katowickiego Orszaku Trzech Króli. Wzięło w nim ok. 4,5 tysiące osób.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...