Eucharystia, która jest doświadczeniem miłości Boga powinna nas prowadzić do praktykowania miłości drugiego człowieka – mówi abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki i przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Komisja Duszpasterstwa KEP omawiała program duszpasterski dotyczący Eucharystii. Co jest w nim najważniejsze?

Przygotowujemy program, który będzie realizowany przez cały Kościół w Polsce. To pewnego rodzaju oferta, umocowana w decyzji Konferencji Episkopatu Polski, która przyjęła trzyletni program związany z eucharystią. Teraz mamy pierwszy rok, któremu przyświeca hasło „Wielka tajemnica wiary”, a przygotowujemy rok duszpasterski 2020/2021 z hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. To w zasadzie synonim Kościoła. Gromadzimy się na wieczerzy, której gospodarzem jest Jezus Chrystus. Spotkanie z Nim jest kształtowane przez całą wspólnotę Kościoła, bo Kościół się zbiera i spotyka z Chrystusem, nie tylko duchowni, ale i świeccy jesteśmy wszyscy Kościołem. Chcemy doświadczyć obecności Chrystusa w czasie każdej eucharystii i zastanawiamy się nad tym, jak wydarzenie liturgiczne kształtować. To główny temat obrad, które potem będą kontynuowane.


Potrzeba tu rewolucji, czy raczej twardego trzymania się tego, co jest?

Reforma liturgii zapoczątkowana przez II Sobór Watykański. Nie polega ona na zmianie słów, gestów czy rytów. Ona powinna nas prowadzić do tego, żeby nasz udział w Eucharystii był aktywny, nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Mamy dużo ludzi, którzy się angażują w liturgię poprzez czytanie i śpiew. Chodzi o to, żeby nasz udział był wewnętrznie aktywny, żebyśmy się zbliżali do Chrystusa, żeby nas przemieniał, żeby następował proces naszego upodobnienia do Chrystusa. Na tym polega całe życie chrześcijańskie – przyjmując Jego ciało i krew staramy się do Niego upodobnić. Dlatego Eucharystia, która jest doświadczeniem miłości Boga powinna nas prowadzić do praktykowania miłości drugiego człowieka.

Na ile to jest kwestia samej liturgii, a na ile formacji w ogóle?

Pierwszą i najważniejszą formacją jest udział we Mszy św. To dlatego Kościołowi tak bardzo zależy na tym, żeby ochrzczeni uczestniczyli w niedzielnej celebracji. Stąd apele i troska, żeby przychodzili do kościoła. Tam zaczyna się nasza przygoda z Chrystusem, która może być pogłębiana w osobistym życiu religijnym.

Jakub Jałowiczor

Najnowsze

14 październik 2024

Wręczono nagrodę Lux ex Silesia

W imieniu Zygmunta Brachmańskiego statuetkę odebrała żona artysty podczas uroczystości Międzyuczelnianej Inauguracji Roku...

12 październik 2024

Żywy Różaniec wciąż żywy

W katowickiej katedrze zgromadzili się członkowie wspólnot Żywego Różańca Archidiecezji Katowickiej.

05 październik 2024

Autorytet wyraża się w życiu zgodnym z wyznawanymi wartościami

Tradycyjna pielgrzymka nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej...

04 październik 2024

ZAPROSZENIE DO MODLITWY O POKÓJ

Metropolita katowicki apeluje o post i modlitwę w intencji pokoju we wspomnienie...

04 październik 2024

Dla Boga zawsze chciej więcej

Do kościoła pw. św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie wprowadzono relikwie świętego...

03 październik 2024

Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Obchody rozpoczęły się od Mszy św., której przewodniczył abp Adrian Galbas. Druga...