W liście do kapłanów abp Wiktor Skworc wyraził wdzięczność za posługę i modlitwę osobom życia konsekrowanego. Zebrana w Święto Ofiarowania Pańskiego kolekta tradycyjnie przeznaczona została na rzecz sióstr klauzurowych.

Metropolita katowicki podkreślił znaczenie życia zakonnego we współczesnym świecie i w Kościele: "Trudno wyobrazić sobie życie Kościoła bez osób zakonnych, członków instytutów świeckich, konsekrowanych dziewic i wdów; bez ich modlitwy, ofiary i prowadzonych przez nich dzieł apostolskich: różnorodnych duszpasterstw, sanktuariów, szkół, mediów, posługi kaznodziejskiej, rekolekcyjnej, służby chorym i ubogim".

Podkreślił, że życiu konsekrowanemu, opartemu na praktykowaniu rad ewangelicznych, oddały się tysiące Polaków i Polek. Szczególną uwagę abp Wiktor Skworc zwrócił na zakony kontemplacyjne: „"Trzeba wiedzieć, że w zakonach kontemplacyjnych modlitwa trwa codziennie około 8 godzin – tyle, ile dzień pracy zawodowej ludzi świeckich". Jak zauważył, gdy siostry zakonne modlą się za Kościół, są niejako "na pierwszym froncie zmagań" i dlatego ich odejście od świata jest tylko pozorne.

Wdzięczny za modlitewną posługę sióstr w intencji archidiecezji katowickiej wyjaśnił, że poza sprawą pokoju otaczają one modlitwą majową i sierpniową pielgrzymkę do Matki Boskiej Piekarskiej. "Siostry karmelitanki z zagranicy oraz klasztory karmelitańskie w Katowicach i Tarnowie wytrwale wspierały też nasze starania o beatyfikację sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy" - dodał. Beatyfikacja pochodzącego z Chorzowa kapłana-męczennika odbędzie się w październiku.

Dowodem wdzięczności archidiecezji katowickiej za dar modlitwy zakonów kontemplacyjnych jest przekazanie kolekty zebranej w święto Ofiarowania Pańskiego we wszystkich parafiach archidiecezji. Tradycyjnie już materialne wsparcie osób konsekrowanych i prowadzonych przez nich dzieł trafi do zakonów kontemplacyjnych, sióstr karmelitanek i wizytek, trwających na modlitwie za Kościół katowicki. Co ciekawe, również inne wspólnoty sióstr karmelitanek w kraju i poza jego granicami - w Islandii, Norwegii i Kazachstanie - "wspierają modlitwą archidiecezję katowicką, a my wspieramy je materialnie, aby mogły bez troski o materialia pełnić swoja ewangelizacyjną misję" - zaznaczył abp Skworc.

Centralnym punktem obchodów 24. Dnia Życia Konsekrowanego w archidiecezji katowickiej była Msza św. pontyfikalna z udziałem osób konsekrowanych. Uroczystej liturgii przewodniczył abp Wiktor Skworc.

ks. Rafał Skitek/Radio eM

Najnowsze

25 styczeń 2022

Tablica poświęcona śp. Teresie Trzeciak

W kościele akademickim w krypcie katedry Chrystusa Króla metropolita katowicki pobłogosławił tablicę...

24 styczeń 2022

Abp Skworc prosi diecezjan o modlitwę o pokój

- Przywołujmy ku pomocy Królową Pokoju i męczenników II wojny światowej, zwłaszcza...

24 styczeń 2022

"Włączcie się w „rzemiosło” pokoju"

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do dziennikarzy z okazji wspomnienia św. Franciszka...

23 styczeń 2022

Abp Skworc: „nie” dla jakiejkolwiek formy wojny

W Bazylice oo. franciszkanów w Katowicach-PanewnikachAbp Wiktor Skworc przewodniczył centralnemu nabożeństwu Tygodnia...

21 styczeń 2022

Sąd uniewinnił byłych członków Komisji Majątkowej

Sąd Okręgowy w Krakowie uniewinnił w czwartek wszystkich dziewięciu członków Komisji Majątkowej...

21 styczeń 2022

Wszystkie Kościoły powinny modlić się o pokój na Ukrainie

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wszystkie Kościoły powinny modlić się i...