Podkreślał, że „rodzina i Kościół, to były bastiony polskiego ducha, kumulujące miłość i tęsknoty pokoleń za powrotem do Macierzy, do Ojczyzny – Matki”.

W kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie metropolita katowicki sprawował uroczystą Eucharystię w intencji Ludu Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia powstań śląskich. Przypominając trudne chwile nie tylko ziemi pszczyńskiej, ale całego Górnego Śląska mówił, że to właśnie rodziny na tych terenach były ostoją polskości.

- Dziś, kiedy po 100 latach, wspominamy tamte wydarzenia, podkreślając ich historyczne znaczenie dla Śląska i Polski, chcemy przede wszystkim przywołać bohaterów tamtych dni – powstańców śląskich, Wojciecha Korfantego oraz rzesze patriotów, którzy budzili polską świadomość na Górnym Śląsku, a wśród nich ks. Skowrońskiego oraz Karola Miarkę. Warto też wspomnieć bł. ks. Józefa Czempiela – powiedział.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę na to, że „nie wolno nam zapomnieć o bohaterach drugiego – a może jednak pierwszego planu, którymi były matki”. To właśnie one – zdaniem abp Skworca – „przekazywały przez pokolenia z macierzyńską czułością miłość do bliskiej sercu Polski”. Przypomniał, że to właśnie matki uczyły „staropolską polszczyzną pacierza polskiego, czytały dzieciom opowieści o królewskim Krakowie i prowadziły w duchowych pielgrzymkach kolejne pokolenia na Jasną Górę przed obraz Jasnogórskiej Królowej Polski”. – Rodzina i Kościół, to były bastiony polskiego ducha, kumulujące miłość i tęsknoty pokoleń za powrotem do Macierzy, do Ojczyzny – Matki”.

Mówiąc na temat przeszłości, abp Skworc cytując Norwida podkreślił, że „przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej”. - Zatrzymajmy się na słowie „dziś”. Treść tego słowa zależy od każdego z nas – od otwarcia się na działanie Ducha Świętego, Ducha Prawdy, który - jak słyszeliśmy w Ewangelii -  doprowadzi nas do całej prawdy. Do całej prawdy o Bogu i człowieku, który pisząc swoje dzieje na ziemi, równocześnie uczestniczy w historii zbawienia – stwierdził.

I powstanie śląskie wybuchło w północnej części powiatu pszczyńskiego. Swoim zasięgiem objęło powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego. Eucharystia w intencji Ludu Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia powstań śląskich sprawowana w Pszczynie szczególnie upamiętnia tych, którzy oddali życie w walce za Ojczyznę.

Najnowsze

15 czerwiec 2025

Katowice. Jubileuszowa pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

Grupy spotkały się w niedzielę 15 czerwca na wspólnym świętowaniu w kurialnych...

14 czerwiec 2025

Katowice. Dekanaty pielgrzymowały do katedry

Wierni i duszpasterze z kolejnych czterech dekanatów naszej archidiecezji przybyli do Katowic...

14 czerwiec 2025

Zaproszenie na uroczystość Bożego Ciała

Bp Marek Szkudło zaprasza na procesję ulicami Katowic. 

14 czerwiec 2025

Dyspensa w piątek, 20 czerwca

Biskup Marek Szkudło udziela wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie archidiecezji...

12 czerwiec 2025

Kard. Nycz: Dziś nauka społeczna Kościoła nabiera szczególnego znaczenia

Pod przewodnictwem legata papieskiego wierni archidiecezji świętowali 100-lecie archidiecezji katowickiej.

12 czerwiec 2025

Modlitwa biskupów w WŚSD

​Biskupi zgromadzeni na 401. Zebraniu Plenarnym KEP w Katowicach modlili się w...