O zawierzenie dotkniętej pandemią ludzkości Maryi Lekarce, czczonej w Piekarach Śląskich w łaskami słynącym wizerunku zaapelował abp Wiktor Skworc.

W homilii podczas Mszy odprawionej w bazylice piekarskiej metropolita katowicki podkreślił, że obecnie „doświadczamy niezwykłego czasu”. – To nie koszmarny sen, to rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć ‘tu i teraz’ – mówił. Zaznaczył, że tylko we wspólnocie z Jezusem i Maryją „wygramy ‘nasz czas’ i wieczność.

W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii o uzdrowieniu przez Jezusa  niewidomego abp Skworc podkreślił, że „wydarzenie to miało jeszcze inny skutek niż tylko przywrócenie naturalnego daru widzenia”. – Jezus otwiera ludziom oczy na siebie i na swoja naukę, na Tego, który go posłał – wyjaśniał. – Bohater dzisiejszej Ewangelii, człowiek niewidomy od urodzenia, został również uzdrowiony na poziomie wzroku duszy; został ‘wydobyty’ z ciemności ducha, ciemności wewnętrznej. Dlatego jego odpowiedzią na pytanie: ‘Czy wierzysz?’ było wyznanie wiary: „Wierzę, Panie” – dodał.

Jednocześnie abp Skworc wskazał na znaczenie sakramentu chrztu w życiu chrześcijan. – To wtedy uzyskaliśmy zdolność widzenia Zbawiciela, na co odpowiadamy wiarą, którą łaska chrztu zasiała w naszych sercach – podkreślił abp Skworc.

Odnosząc się do panującej pandemii zaapelował do wszystkich wiernych, by działając rozumnie i w imię dobra wspólnego respektowali ministerialne rozporządzenia i apele Kościoła. – Pozostajemy w domach, aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo zagrożenia, które powszechnie uznano za epidemię czy pandemię, czyli zjawisko, które idzie szeroko przez świat, zbierając żniwo choroby, destabilizacji, a nawet śmierci – mówił metropolita katowicki.

Przywołał wydarzenia historyczne związane z cudownym wizerunkiem Maryi – Lekarki w Piekarach. Najpierw rok 1676, gdy mieszkańcy Tarnowskich Gór przybyli do Niej prosząc o uzdrowienie i wybawienie od zarazy, jaka wybuchła w ich mieście. W dowód wdzięczności po jej ustaniu złożyli uroczyste ślubowanie, że co roku będą pielgrzymować do Piekar. Właśnie wtedy, gdy „tradycja pielgrzymek ślubowanych objęła także inne miasta i parafie” Maryję w piekarskim wizerunku zaczęto nazywać Matką Przedziwną.

Następnie metropolita katowicki odniósł się do peregrynacji obrazu Maryi z Piekar do Czech, gdy w roku 1680, wybuchła tam zaraza. Wirus, który zabijał tysiące ludzi ówcześni nazywali morowym powietrzem. – Wierni zwrócili się o pomoc do Matki, bliskiej im w piekarskim wizerunku – przypomniał abp Skworc. – Doszło do niezwykłej peregrynacji. Cudowny Obraz wyruszył w drogę do Pragi i Hradec Kralove. W stolicy Czech doszło do licznych uzdrowień. Prażanie gorliwie modlili się dniami i nocami przed ikoną Piekarskiej Pani. 10 marca w katedrze św. Wita abp praski Jan Fryderyk Waldstein publicznie ogłosił ikonę Maryi z Piekar obrazem „Cudownym i Łaskami Słynącym” – kontynuował metropolita katowicki.

Odnosząc się do tych wydarzeń z przeszłości abp Skworc poprosił Maryję Lekarkę o pomoc w ustaniu panującej zarazy: „my żyjący w wielkiej ciszy oczekiwania i niepewności, my zamknięci w czterech ścianach mieszkań i domów i my ‘mieszkańcy schorowanych miast’ wołamy: „Pomóż nam wygrać Lekarko nasz czas”.

Transmisję Mszy pod przewodnictwem metropolity katowickiego z piekarskiej bazyliki przeprowadziło Radio Katowice. Wcześniej abp Skworc zachęcił wiernych i duchownych archidiecezji katowickiej do odmawiania specjalnej modlitwy do Matki Boskiej Piekarskiej – Lekarki w intencji ustania pandemii.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...