O tym, że zbawia nas miłość, a nie cierpienie przypomniał w Niedzielę Palmową bp pomocniczy Adam Wodarczyk. Hierarcha sprawował mszę św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Liturgia była transmitowana w lokalnej Telewizji Silesia i w Internecie.

Bp Adam Wodarczyk przypomniał w homilii, że Wielki Tydzień rozpoczyna niedziela przywołująca Mękę Chrystusa. - Słuchając dzisiaj Słowa o Męce Pana, musimy być świadomi, że to także w nas, w naszym życiu jest celebrowana liturgia Wielkiego Tygodnia - podkreślał katowicki biskup pomocniczy.

Zaznaczał, że "Jezus przychodzi, by wyrwać nas w niewoli." Bo On nie chce patrzeć na udrękę swego ludu. - Jego zwycięstwo jest pewne i już teraz się realizuje. Możemy czerpać z owoców krzyża - dodał bp Wodarczyk.

Uświadamiał, że Jezus podaje nam swój kielich, a to oznacza, że "będziemy mieli swój udział w tym kielichu, w krzyżu – będziemy przechodzić przez doświadczenie cierpienia, które nas ostatecznie przemieni, da nam większa wolność i dojrzałość."

Bóg równocześnie zaprasza nas "byśmy przyjęli darmową miłość – wylewającą się na uwolnienie od grzechów" (por. Mt 26,28) - mówił biskup. - Ten, który wszystkim dobrze czynił, spotkał się z agresją i wielkim okrucieństwem. Te ostatnie godziny Jego życia utrwaliły się na stałe w pamięci Kościoła. Ale nie są one przechowywane po to, aby epatować cierpieniem - wskazywał.

W homilii bp Wodarczyk przypomniał, że "zbawia nas bowiem miłość, a nie cierpienie". - To ona sprawiła, że cierpienie – które samo w sobie jest złem – stało się narzędziem zbawienia - kontynuował hierarcha.

W homilii też pytał, "dlaczego odkupienie dokonało się za taką cenę?" -  Bóg mógł wybrać inną drogę ocalenia człowieka, ale zechciał być z nami aż do końca, nawet w największym zagubieniu. Traktuje On poważnie naszą wolność i skutki złego jej zagospodarowania - wyjaśniał bp pomocniczy z Katowic.

W homilii podkreślił też, że "krzyż Chrystusa objawił moc grzechu i siłę miłości, która ostatecznie pokonała śmierć." - Ukrzyżowanie widziane z tej perspektywy jest zwycięstwem, a nie porażką - wskazywał kaznodzieja.

Przypomniał też, że skutkiem ludzkiego grzechu jest śmierć. - To my zasłużyliśmy na ukrzyżowanie. Ale Jezus wziął ten ciężar na swoje ramiona. W pewnym sensie każdy z nas jest Barabaszem, za którego umarł Jezus - powiedział na koniec bp Adam Wodarczyk.

Hierarcha sprawował mszę św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach bez udziału wiernych. Liturgia była transmitowana w lokalnej Telewizji Silesia i w Internecie.

ASP / KAI

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.