Do trwania w duchowej wspólnocie i budowania Kościoła archidiecezji wezwał kapłanów metropolita katowicki. Abp Wiktor Skworc w specjalnym słowie na Wielki Czwartek, które trafi do wszystkich księży archidiecezji katowickiej, dziękuje za złożoną jałmużnę wielkopostną, która wesprze śląskie szpitale w walce z koronawirusem.

- Z wiadomych względów nie spotkamy się dziś w tym szczególnym domu modlitwy w czasie Mszy Krzyżma świętego - pisze do księży abp Wiktor Skworc. Informuje, że odnowienie kapłańskich przyrzeczeń  także odbędzie się w późniejszym terminie. - Oddaleni, a jednak w duchowej wspólnocie i w bliskości naszego Pana, budujmy Kościół naszej archidiecezji - wezwał kapłanów metropolita katowicki.

W liście dziękuje też księżom za złożoną jałmużnę wielkopostną, bo - jak pisze - to "konkretny gest solidarności i wyraz odpowiedzialności za tych, którzy, walcząc z epidemią i jej skutkami, potrzebują nie tylko naszego duchowego i modlitewnego wsparcia, ale i materialnej pomocy." Przypomnijmy, zebrane w ten sposób ofiary trafią na wsparcie śląskich szpitali.

- Bracia! Trwajmy na modlitwie, bądźmy ze Służbą Zdrowia i wszystkimi chorymi oraz ich rodzinami. Umacniajmy naszym duszpasterskim działaniem więzi rodzinne i społeczne; wnośmy w przestrzeń naszego oddziaływania nadzieję i pokój – pierwszy dar Zmartwychwstałego - zachęca w liście hierarcha.

Zaleca, by szczególnie modlitwą otoczyć miasto Wodzisław i tamtejszy szpital oraz jego pracowników, ofiary wirusa.

Odpowiadając na liczne pytania ze strony kapłanów, metropolita katowicki  odniósł się do stanowiska Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która przypomniała niedawno, że „w Wielki Czwartek i Wielki Piątek Komunię św. poza główną celebracją można zanosić jedynie chorym i umierającym, natomiast w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym”.

- Od tej zasady Stolica Apostolska nie dopuszcza wyjątków! - wskazuje arcybiskup dodając, że obowiązują obostrzenia prawne i zarządzenia władzy kościelnej. Podkreśla też znaczenie Komunii św. duchowej i zaleca formowanie wiernych "do ufności w realną moc łaski Bożej – uprzedzającej, wszechmocnej i bezwarunkowej; niezależnej – wskutek zaistniałej sytuacji – od naszej fizycznej obecności, lecz przyjmowanej z wiarą i miłością do Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych i żadnych przeszkód, które mogłyby uniemożliwić dar Bożego obdarowania."

Abp Wiktor Skworc przypomniał także, że w Wielką Sobotę nie ma tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast tego proponowany jest wiernym obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

- W aktualnej sytuacji mamy więcej czasu, aby ściślej jednoczyć się z Chrystusem i razem z Nim poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi - wylicza arcybiskup. - Dokonuje się to na modlitwie i wtedy, kiedy stajemy przed ołtarzem – wobec pustego kościoła, niejako sam na sam z Chrystusem – i uobecniamy Jego ofiarę, aby ze źródła Miłości zaczerpnąć siłę i miłość pasterską do codziennego, jakże innego, choć nie mniej ofiarnego duszpasterzowania - pisze metropolita.

- Nie może w naszym sercu brakować żywej wiary; pewności, że Pan jest z nami i nas wspiera! - pisze do księży hierarcha. Podkreśla, że nie wolno księżom "zapominać o rzeczywistej obecności Chrystusa w sprawowanej liturgii (...), a także o uobecnianiu się w Eucharystii wielkich dzieł Boga, zwłaszcza Chrystusowej Paschy i Pięćdziesiątnicy".

- Trzeba kształtować serce szlachetne i wrażliwe na obecność i bliskość Pana, zauroczone Jego miłością i spragnione zjednoczenia z Nim - zachęca braci w kapłaństwie metropolita katowicki. Na koniec pobłogosławił im na radosne świętowanie Paschy i zapewnił o duchowej bliskości.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / KAI / Radio eM

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...