Do trwania w duchowej wspólnocie i budowania Kościoła archidiecezji wezwał kapłanów metropolita katowicki. Abp Wiktor Skworc w specjalnym słowie na Wielki Czwartek, które trafi do wszystkich księży archidiecezji katowickiej, dziękuje za złożoną jałmużnę wielkopostną, która wesprze śląskie szpitale w walce z koronawirusem.

- Z wiadomych względów nie spotkamy się dziś w tym szczególnym domu modlitwy w czasie Mszy Krzyżma świętego - pisze do księży abp Wiktor Skworc. Informuje, że odnowienie kapłańskich przyrzeczeń  także odbędzie się w późniejszym terminie. - Oddaleni, a jednak w duchowej wspólnocie i w bliskości naszego Pana, budujmy Kościół naszej archidiecezji - wezwał kapłanów metropolita katowicki.

W liście dziękuje też księżom za złożoną jałmużnę wielkopostną, bo - jak pisze - to "konkretny gest solidarności i wyraz odpowiedzialności za tych, którzy, walcząc z epidemią i jej skutkami, potrzebują nie tylko naszego duchowego i modlitewnego wsparcia, ale i materialnej pomocy." Przypomnijmy, zebrane w ten sposób ofiary trafią na wsparcie śląskich szpitali.

- Bracia! Trwajmy na modlitwie, bądźmy ze Służbą Zdrowia i wszystkimi chorymi oraz ich rodzinami. Umacniajmy naszym duszpasterskim działaniem więzi rodzinne i społeczne; wnośmy w przestrzeń naszego oddziaływania nadzieję i pokój – pierwszy dar Zmartwychwstałego - zachęca w liście hierarcha.

Zaleca, by szczególnie modlitwą otoczyć miasto Wodzisław i tamtejszy szpital oraz jego pracowników, ofiary wirusa.

Odpowiadając na liczne pytania ze strony kapłanów, metropolita katowicki  odniósł się do stanowiska Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która przypomniała niedawno, że „w Wielki Czwartek i Wielki Piątek Komunię św. poza główną celebracją można zanosić jedynie chorym i umierającym, natomiast w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym”.

- Od tej zasady Stolica Apostolska nie dopuszcza wyjątków! - wskazuje arcybiskup dodając, że obowiązują obostrzenia prawne i zarządzenia władzy kościelnej. Podkreśla też znaczenie Komunii św. duchowej i zaleca formowanie wiernych "do ufności w realną moc łaski Bożej – uprzedzającej, wszechmocnej i bezwarunkowej; niezależnej – wskutek zaistniałej sytuacji – od naszej fizycznej obecności, lecz przyjmowanej z wiarą i miłością do Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych i żadnych przeszkód, które mogłyby uniemożliwić dar Bożego obdarowania."

Abp Wiktor Skworc przypomniał także, że w Wielką Sobotę nie ma tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast tego proponowany jest wiernym obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

- W aktualnej sytuacji mamy więcej czasu, aby ściślej jednoczyć się z Chrystusem i razem z Nim poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi - wylicza arcybiskup. - Dokonuje się to na modlitwie i wtedy, kiedy stajemy przed ołtarzem – wobec pustego kościoła, niejako sam na sam z Chrystusem – i uobecniamy Jego ofiarę, aby ze źródła Miłości zaczerpnąć siłę i miłość pasterską do codziennego, jakże innego, choć nie mniej ofiarnego duszpasterzowania - pisze metropolita.

- Nie może w naszym sercu brakować żywej wiary; pewności, że Pan jest z nami i nas wspiera! - pisze do księży hierarcha. Podkreśla, że nie wolno księżom "zapominać o rzeczywistej obecności Chrystusa w sprawowanej liturgii (...), a także o uobecnianiu się w Eucharystii wielkich dzieł Boga, zwłaszcza Chrystusowej Paschy i Pięćdziesiątnicy".

- Trzeba kształtować serce szlachetne i wrażliwe na obecność i bliskość Pana, zauroczone Jego miłością i spragnione zjednoczenia z Nim - zachęca braci w kapłaństwie metropolita katowicki. Na koniec pobłogosławił im na radosne świętowanie Paschy i zapewnił o duchowej bliskości.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / KAI / Radio eM

Najnowsze

20 kwiecień 2021

Msza św. w 148. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla w intencji pochodzącego...

20 kwiecień 2021

Pierwsze Komunie św. w czasie pandemii

Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne...

19 kwiecień 2021

Rocznica święceń kapłańskich abp. Wiktora Skworca

19 kwietnia mija 48. rocznica święceń prezbiteratu Metropolity katowickiego i kapłanów, którzy...

18 kwiecień 2021

Rodzina jest skałą ucieczki

Po raz 30. członkowie Domowego Kościoła przeżywali w katowickiej katedrze Wielkanocny Dzień...

16 kwiecień 2021

Warto mówić o rzeczach pozytywnych i wspólnie czynić dobro!

W trudnych, nieprzewidywalnych czasach rodzinna modlitwa, Eucharystia oraz karmienie się Bożym Słowem...

16 kwiecień 2021

Śp. ks. Władysław Basista

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł Śp. ks. prał. Władysław Basista, emerytowany wykładowca...