Do trwania w duchowej wspólnocie i budowania Kościoła archidiecezji wezwał kapłanów metropolita katowicki. Abp Wiktor Skworc w specjalnym słowie na Wielki Czwartek, które trafi do wszystkich księży archidiecezji katowickiej, dziękuje za złożoną jałmużnę wielkopostną, która wesprze śląskie szpitale w walce z koronawirusem.

- Z wiadomych względów nie spotkamy się dziś w tym szczególnym domu modlitwy w czasie Mszy Krzyżma świętego - pisze do księży abp Wiktor Skworc. Informuje, że odnowienie kapłańskich przyrzeczeń  także odbędzie się w późniejszym terminie. - Oddaleni, a jednak w duchowej wspólnocie i w bliskości naszego Pana, budujmy Kościół naszej archidiecezji - wezwał kapłanów metropolita katowicki.

W liście dziękuje też księżom za złożoną jałmużnę wielkopostną, bo - jak pisze - to "konkretny gest solidarności i wyraz odpowiedzialności za tych, którzy, walcząc z epidemią i jej skutkami, potrzebują nie tylko naszego duchowego i modlitewnego wsparcia, ale i materialnej pomocy." Przypomnijmy, zebrane w ten sposób ofiary trafią na wsparcie śląskich szpitali.

- Bracia! Trwajmy na modlitwie, bądźmy ze Służbą Zdrowia i wszystkimi chorymi oraz ich rodzinami. Umacniajmy naszym duszpasterskim działaniem więzi rodzinne i społeczne; wnośmy w przestrzeń naszego oddziaływania nadzieję i pokój – pierwszy dar Zmartwychwstałego - zachęca w liście hierarcha.

Zaleca, by szczególnie modlitwą otoczyć miasto Wodzisław i tamtejszy szpital oraz jego pracowników, ofiary wirusa.

Odpowiadając na liczne pytania ze strony kapłanów, metropolita katowicki  odniósł się do stanowiska Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która przypomniała niedawno, że „w Wielki Czwartek i Wielki Piątek Komunię św. poza główną celebracją można zanosić jedynie chorym i umierającym, natomiast w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym”.

- Od tej zasady Stolica Apostolska nie dopuszcza wyjątków! - wskazuje arcybiskup dodając, że obowiązują obostrzenia prawne i zarządzenia władzy kościelnej. Podkreśla też znaczenie Komunii św. duchowej i zaleca formowanie wiernych "do ufności w realną moc łaski Bożej – uprzedzającej, wszechmocnej i bezwarunkowej; niezależnej – wskutek zaistniałej sytuacji – od naszej fizycznej obecności, lecz przyjmowanej z wiarą i miłością do Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych i żadnych przeszkód, które mogłyby uniemożliwić dar Bożego obdarowania."

Abp Wiktor Skworc przypomniał także, że w Wielką Sobotę nie ma tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast tego proponowany jest wiernym obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

- W aktualnej sytuacji mamy więcej czasu, aby ściślej jednoczyć się z Chrystusem i razem z Nim poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi - wylicza arcybiskup. - Dokonuje się to na modlitwie i wtedy, kiedy stajemy przed ołtarzem – wobec pustego kościoła, niejako sam na sam z Chrystusem – i uobecniamy Jego ofiarę, aby ze źródła Miłości zaczerpnąć siłę i miłość pasterską do codziennego, jakże innego, choć nie mniej ofiarnego duszpasterzowania - pisze metropolita.

- Nie może w naszym sercu brakować żywej wiary; pewności, że Pan jest z nami i nas wspiera! - pisze do księży hierarcha. Podkreśla, że nie wolno księżom "zapominać o rzeczywistej obecności Chrystusa w sprawowanej liturgii (...), a także o uobecnianiu się w Eucharystii wielkich dzieł Boga, zwłaszcza Chrystusowej Paschy i Pięćdziesiątnicy".

- Trzeba kształtować serce szlachetne i wrażliwe na obecność i bliskość Pana, zauroczone Jego miłością i spragnione zjednoczenia z Nim - zachęca braci w kapłaństwie metropolita katowicki. Na koniec pobłogosławił im na radosne świętowanie Paschy i zapewnił o duchowej bliskości.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / KAI / Radio eM

Najnowsze

08 czerwiec 2023

Centralna procesja Bożego Ciała

Ulicami Katowic przeszła procesja teoforyczna.

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...