O tym jak św. Wojciech wiele uczynił dla Polski, o znaczeniu jego posługi i męczeńskiej śmierci dla powstania struktur kościelnych mówił bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej w uroczystość św. Wojciecha w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

W homilii mówił że „po ludzku życie św. Wojciecha było pasmem porażek”. – Dopiero z perspektywy wieczności można zobaczyć, co było zwycięstwem, a co przegraną – powiedział bp Wodarczyk. – Pascha Chrystusa odwraca te porządki, przemieniając śmierć w życie. I nawet ze zła wyprowadza dobro. Duszpastersko więc najbardziej owocny jest krzyż. Sam Jezus Chrystus najwięcej zrobił, gdy zrobić nie był w stanie prawie nic, najdalej poszedł, gdy mu nogi przybito do krzyża, najwięcej powiedział, gdy za każde słowo płacił cenę ogromnego bólu. Owocność św. Wojciecha wpisuje się w tę logikę. – tłumaczył bp Wodarczyk.

W homilii przypomniał życiorys św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski: „przez pewien czas był on biskupem Pragi, którą opuścił za zezwoleniem papieża i udał się do Rzymu, gdzie wstąpił do zakonu benedyktyńskiego”. – Podjął potem prace misyjną na Węgrzech i w Polsce, a następnie wyruszył do Prus i tam 23 kwietnia 997 roku poniósł śmierć męczeńską. Jego ciało wykupił Bolesław Chrobry i umieścił w Gnieźnie, gdzie w 1000 roku powstała pierwsza polska metropolia kościelna. Święty Wojciech przez swoje przepowiadanie Ewangelii i przykład życia przyczynił się do ugruntowania wiary w narodzie polskim – dodał.

Obok niezwykłego przykładu świętości, pięknego chrześcijańskiego życia św. Wojciecha bp Wodarczyk zwrócił uwagę na znaczenie jego posługi i śmierci dla Polski. – Ile ten wielki człowiek uczynił dla Polski, zarówno gdy idzie o ugruntowanie wiary w naszym narodzie, jak również w zakresie usamodzielnienia się organizacji kościelnej młodego państwa polskiego, co miało także niemały wydźwięk polityczny – mówił.  

 – Naród, do którego przybył Wojciech (…) jeszcze niedawno pogański, nie był ugruntowany w chrześcijaństwie – przypomniał hierarcha. – Wojciech dołożył swoją cegiełkę w zakorzenienie wiary w narodzie polskim: mocnym przepowiadaniem Słowa Bożego i przede wszystkim przykładem swego w pełni chrześcijańskiego życia – mówił bp Wodarczyk.

Podkreśli, że oddziaływanie Wojciecha na historię Polski nie zakończyło się nawet po jego śmierci. – Książę Bolesław Chrobry natychmiast wykupił ciało męczennika i pochował w świątyni gnieźnieńskiej podejmując jednocześnie starania u Stolicy Apostolskiej o utworzenie w Polsce metropolii, co w konsekwencji dawało niezależność od Niemiec; dotychczas bowiem diecezje utworzone w Polsce należały do misyjnej metropolii w Magdeburgu – mówił bp Wodarczyk. W skład nowej metropolii kościelnej weszły następujące diecezje: krakowska, wrocławska i pomorska ze stolicą w Kołobrzegu.

W homilii, odwołując się do kolekty – modlitwy z dnia –  bp Wodarczyk wskazał też na trwałe owoce misji Wojciecha. – „Boże, Ty umocniłeś nasz naród w wyznawaniu Twego imienia przez nauczanie i chwalebne męczeństwo świętego Wojciecha, biskupa; spraw prosimy, aby ten, który na ziemi głosił naszym przodkom wiarę wstawiał się za nami w niebie” – cytował słowa z Mszału. – Ta modlitwa jest syntezą dziękczynienia za życie św. Wojciecha, który nie tylko w ziemskim życiu głosił ludziom na naszej ziemi Chrystusa ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, ale także na wieki trwając przed obliczem Tego, któremu wiernie służył, ciągle za nami oręduje przed Bogiem – spuentował bp Wodarczyk. Na owoce życia św. Wojciecha wskazał też nawiązując do liturgii słowa. – Śmierć św. Wojciecha stała się tylko pozorną klęską, podobnie jak ziarno pszeniczne padające w ziemię, o którym mówił dzisiaj Jezus w Ewangelii, tylko pozornie obumiera. Przyniosła ona wspaniałe owoce.
– Uroczystość św. Wojciecha, jednego z patronów Polski (…) stanowi zaproszenie do odkrycia, że na ziemi jesteśmy pielgrzymami. Przez ziemską ojczyznę zmierzamy do Ojczyzny wiecznej. W tej wędrówce nie jesteśmy sami. Towarzyszą nam nasi święci patronowie. Wpatrując się dzisiaj w postać św. Wojciecha, prosząc go o wstawiennictwo przed Bogiem, warto byśmy o tej logice obumierania na pszenicznego ziarna pamiętali w tych niełatwych czasach pandemii i innych prób, które jednoczą nas z krzyżem Chrystusa ale równocześnie prowadząc nas ku tajemnicy nowego życia, zakorzenionego w tajemnicy zmartwychwstania, życia, które się nie kończy – zachęcił bp Wodarczyk.

Mszy w uroczystość św. Wojciecha w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył bp Adam Wodarczyk. Liturgia była transmitowana na antenie archidiecezjalnego Radia eM.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM

Najnowsze

28 kwiecień 2025

Dekret o dyspensie

Dyspensa od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 2 maja.

26 kwiecień 2025

Wieczór modlitwy za zmarłego papieża

W wielu kościołach archidiecezji dziękowano za pontyfikat Franciszka.

25 kwiecień 2025

Śp. ks. Romuald Żurek

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 62 lat, w 36. roku kapłaństwa...

24 kwiecień 2025

Bp Szkudło: niech słowo „świadectwo” pozostanie testamentem papieża w naszych sumieniach

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla zgromadzili się wierni, by modlić się w...

24 kwiecień 2025

Bp Olszowski do maturzystów: Niech zmartwychwstanie Jezusa wpływa na wasze życie

24 kwietnia na Jasną Górę pielgrzymowało ponad 450 maturzystów z terenu archidiecezji...

22 kwiecień 2025

Msza św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w katowickiej katedrze

Bp Marek Szkudło zaprasza na Mszę św. w czwartek o godz. 18.00.