Wzywajmy pomocy św. Stanisława, patrona ładu społecznego – apelował na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc. Zachęcał też do modlitwy za górników zagrożonych koronawirusem. Dziękował pielęgniarkom za obronę życia.

Do duchowego pielgrzymowania do Szczepanowa i Krakowa – miejsc, gdzie urodził się i zginął św. Stanisław – zachęcał dziś (8.05) w uroczystość tego głównego patrona Polski metropolita katowicki. Wyraził opinię, że mamy teraz czasy wzywania pomocy św. Stanisława jako patrona ładu społecznego. Przypomniał, że tradycyjnie czyniono tak w czasach niepokoju.  

W „Rozmowie poranka” arcybiskup dziękował pielęgniarkom i położnym za ich służbę życiu, zwłaszcza objawiającą się w obliczu pandemii. Zaprosił je do wspólnej modlitwy z okazji ich święta, przypadającego 12 maja. Zapowiedział, że w intencji tej grupy zawodowej odprawi Mszę św. w najbliższą niedzielę (10.05) w katowickiej katedrze o godz. 12.00. Będzie ona transmitowana przez Radio eM.

W przypadającą dziś (8.05) rocznicę zakończenia II wojny światowej Abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na wydany w przededniu tej rocznicy dokument Konferencji Episkopatu Niemiec, w którym biskupi opowiadają się za prawdą historyczną.

Metropolita katowicki raz jeszcze podkreślił, że w zakresie ograniczeń kultu religijnego wciąż musimy stosować się do wytycznych rządowych. Przypomniał, że najnowsze regulacje w archidiecezji katowickiej zawarł w opublikowanym 4 maja zarządzeniu. Jest tam mowa m.in. o I Komuniach Św. Abp Wiktor Skworc zachęcał do ich organizacji w wąskim gronie rodzinnym, bez odwlekania w czasie, aby życie duchowe dzieci nie odniosło szkody. Wyraził przy tym przekonanie, że być może trzeba będzie na trwałe zmienić sposób organizacji uroczystości pierwszokomunijnych.

Najnowsze

25 lipiec 2021

Błogosławieństwo pojazdów w Tychach

Uroczystej sumie odpustowej w parafii pw. św. Krzysztofa przewodniczył bp Adam Wodarczyk...

19 lipiec 2021

Podziękowanie za kondolencje

Bp Adam Wodarczyk dziękuje za modlitwę i słowa wsparcia w związku ze...

17 lipiec 2021

Wielki Ślązak trafił na pomnik

Tym Ślązakiem jest Henryk Sławik. Bohater, który w czasie II wojny światowej...

14 lipiec 2021

Chcemy pomagać osobom, które mogły doznać skrzywdzenia w Kościele

Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej oraz Przewodniczący Zespołu...

12 lipiec 2021

Święto Leśników w katedrze

Pracownicy Lasów Państwowych zgromadzili się w katowickiej katedrze poniedziałek 12 lipca na...

09 lipiec 2021

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

DO WIERNYCH I DUCHOWIEŃSTWA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ