Zachęcam do solidarności z górnikami wyrażającej się w modlitwie – mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Dodał, że otrzymał wiele wyrazów solidarności z całej Polski.

Metropolita Katowicki mówił także o jutrzejszych (16.05) święceniach prezbiteratu w archidiecezji katowickiej. – Cieszymy się każdym powołaniem i prosimy o modlitwę o nowe – mówił arcybiskup. Prosił też o modlitwę o zachowanie powołań, bo w kapłaństwie, tak jak w małżeństwie zdarzają się kryzysy.

Abp Skworc przypomniał też postać bp. Arkadiusza Lisieckiego, którego 90. rocznica śmierci przypadała 13 maja. Wspomniał jego decyzję o budowie w Katowicach katedry, która miała zjednoczyć wiernych, a także jego troskę o księży, czego wyrazem był wysiłek dokończenia budowy śląskiego seminarium duchownego w Krakowie. Hasłem przewodnim bp. Lisieckiego – jak przypomniał metropolita – były słowa z modlitwy arcykapłańskiej Chrystusa „Ut unum sint”. – Modlimy się o jedność Kościoła, ale także naszego społeczeństwa, które jest chrześcijańskie – mówił arcybiskup.

– Pamiętajmy, że na urodziny się idzie – mówił też metropolita, zapraszając do świętowania 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w kościołach. Zwrócił przy okazji uwagę na zwiększenie limitu osób przebywających w świątyni – obecnie może to być 1 osoba na 10 m².

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...