Abp Wiktor Skworc udzielił sakramentu świeceń prezbiteratu trzem diakonom w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Uroczysta liturgia była transmitowana na antenie diecezjalnego Radia eM.

Metropolita katowicki w homilii przypomniał, że trwa rok duszpasterski, którego hasłem są słowa: „Eucharystia daje życie. Wielka tajemnica wiary”.

- Eucharystia, rzeczywiście daje życie i jest w opozycji do tego, co przynosi pandemia odbierająca życie nie tylko fizyczne. Osłabia również życie duchowe, bo uniemożliwia wszystkim wiernym przeżywanie Eucharystii jak dotychczas, w parafialnym wieczerniku - przypomniał arcybiskup.

Eucharystia, jako wielka tajemnica wiary - mówił hierarcha - przenosi nas do wieczernika. - Eucharystia jest bowiem sakramentem komunii z Bogiem i jedności z bliźnimi. To właśnie podczas Eucharystii prezbiter osiąga szczyt swojego posługiwania - przypominał.

Wskazywał w homilii, że całe życie kapłana jest ukierunkowane na Eucharystię, bo przecież w niej zawiera się całe duchowe dobro Kościoła, a jest nim sam Chrystus, nasza Pascha. - Jest z nami zawsze w Eucharystii i poprzez Eucharystię - mówił arcybiskup. Przypominał, że Kościół zaleca kapłanowi codzienne sprawowanie Mszy św.

Zwracając się do kandydatów do święceń zachęcał, by zapamiętali w jakich zewnętrznych okolicznościach przyjmują święcenia: "w sytuacji zagrożenia i reglamentowanej wolności z uwagi na dobro własne i bliźnich."

Zaznaczył, że szczególną formą służby jest sprawowanie Eucharystii. - Sprawowanie świętej liturgii godzin, posłuszeństwo, celibat i kapłańska czystość, która jest sposobem poszerzania wolności miłowania wszystkich ludzi na sposób Boga, który kocha wszystkich: dobrych i złych, świętych i grzesznych - uświadamiał diakonom, których zachęcał do naśladowania Mistrza nawet w przyjmowaniu prześladowań.

W homilii przypomniał, że Kościół jest z natury misyjny i "takiego ducha winien mieć każdy prezbiter mający na względzie potrzeby Kościoła."

- Waszym obowiązkiem jest misyjne działanie, „przeprawienie się” na misyjne szlaki przecinające wzdłuż i wszerz naszą archidiecezję, wiodące na jej duchowe peryferia, pola ludzkich bitew, gdzie znajdują się zranieni wewnętrznie mieszkańcy naszej ojcowizny - mówił arcybiskup. - Opatrujcie ich rany duszpasterską miłością, samarytańskim winem i oliwą miłosierdzia, współczucia, bliskości i czułości. A jeśli zajdzie potrzeba, noście na swych ramionach zagubionych, na półumarłych, ofiary pandemii - zachęcał hierarcha.

Nie wykluczał, że w reakcji na misyjne, pasterskie działanie zdarza się nieraz "krytyczne biczowanie".

Metropolita katowicki życzył neoprezbiterom, by w wypełnianiu powierzonej misji starali się poszukiwać pola współpracy z każdym człowiekiem dobrej woli. - Ostatecznie zawsze, pamiętając, że Eucharystia daje życie, „szukacie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus” - mówił.

Nowowyświęceni prezbiterzy archidiecezji katowickiej to: ks. Piotr Ryszkiewicz z  Parafii Wniebowzięcia NMP w Radzionkowie-Rojcy, ks. Artur Stuchlik z Parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach oraz ks. Paweł  Wojtała z Parafii Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej-Halembie.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / Radio eM / KAI

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...