Zachęcam do aktu duchowej intronizacji Chrystusa, do otwarcia się na Niego, do powiedzenia Panem jest Jezus - powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Metropolita katowicki zaapelował do wiernych o konsekwentne i wytrwałe stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Przypomniał, że wczoraj (18.06) wydał w tej sprawie zarządzenie, w którym m.in. udziela dyspensy od obowiązku udziału w Mszy św. w sytuacjach, kiedy kościół parafialny został zamknięty z powodów sanitarnych. Arcybiskup zachęcił w takich wypadkach do udziału w Mszach św. w sąsiednich parafiach. Po otwarciu świątyni, a w sytuacji, gdy księża przebywają wciąż na kwarantannie, duszpasterstwo powinni przejąć inni kapłani z tego samego dekanatu.

Abp Wiktor Skworc wyraził żal, że nie może w tym roku udzielić święceń prezbiteratu we wspólnocie franciszkańskiej w Katowicach-Panewnikach, ponieważ został objęty kwarantanną, podobnie jak biskupi pomocniczy i arcybiskup senior w archidiecezji katowickiej. Święceń franciszkanom udzieli abp Wacław Depo z Częstochowy.

O mniej emocji i więcej modlitwy za Kościół zaapelował metropolita katowicki w kontekście zarzutów, jakie ogłosił niedawno publicznie bp Edward Janiak pod adresem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Abp Wiktor Skworc wyraził zaufanie do Stolicy Apostolskiej, która otrzymała informacje na ten temat i ma wyjaśnić całą sprawę.

Cała "Rozmowa poranka":

Najnowsze

15 czerwiec 2021

Znamy datę beatyfikacji ks. Jana Machy

Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy...

14 czerwiec 2021

Dekrety wikariuszowskie rozdane

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc wręczył dekrety księżom wikariuszom...

14 czerwiec 2021

Pandemia stała się szansą dla ewangelizacji

Rozdanie dekretów dla księży wikariuszy poprzedziło nabożeństwo posłanie ze specjalnym słowem metropolity...

13 czerwiec 2021

Dekrety dla księży studentów

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety kierujące wybranych księży na...

13 czerwiec 2021

Stypendia dla młodych i zdolnych

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji młodych...

12 czerwiec 2021

Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia

Czterech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło...