Zachęcam do aktu duchowej intronizacji Chrystusa, do otwarcia się na Niego, do powiedzenia Panem jest Jezus - powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Metropolita katowicki zaapelował do wiernych o konsekwentne i wytrwałe stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Przypomniał, że wczoraj (18.06) wydał w tej sprawie zarządzenie, w którym m.in. udziela dyspensy od obowiązku udziału w Mszy św. w sytuacjach, kiedy kościół parafialny został zamknięty z powodów sanitarnych. Arcybiskup zachęcił w takich wypadkach do udziału w Mszach św. w sąsiednich parafiach. Po otwarciu świątyni, a w sytuacji, gdy księża przebywają wciąż na kwarantannie, duszpasterstwo powinni przejąć inni kapłani z tego samego dekanatu.

Abp Wiktor Skworc wyraził żal, że nie może w tym roku udzielić święceń prezbiteratu we wspólnocie franciszkańskiej w Katowicach-Panewnikach, ponieważ został objęty kwarantanną, podobnie jak biskupi pomocniczy i arcybiskup senior w archidiecezji katowickiej. Święceń franciszkanom udzieli abp Wacław Depo z Częstochowy.

O mniej emocji i więcej modlitwy za Kościół zaapelował metropolita katowicki w kontekście zarzutów, jakie ogłosił niedawno publicznie bp Edward Janiak pod adresem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Abp Wiktor Skworc wyraził zaufanie do Stolicy Apostolskiej, która otrzymała informacje na ten temat i ma wyjaśnić całą sprawę.

Cała "Rozmowa poranka":

Najnowsze

09 kwiecień 2021

Dobro jest ciche, nikt się nim nie chwali

Święto Bożego Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritasu. Bp Grzegorz Olszowski mówi o...

09 kwiecień 2021

Nauczanie religii w szkołach

W Internecie odbyła się konferencja zorganizowana przez Europejskie Forum dla Edukacji Religijnej...

08 kwiecień 2021

Podsumowanie kapłańskiej jałmużny postnej

240 tys. zł na Szpital im. św. Józefa w Mikołowie zebrali księża...

08 kwiecień 2021

Złoci kapłani

Za pięćdziesiąt lat swojego kapłaństwa dziękują w tym roku księża, którzy rozpoczęli...

08 kwiecień 2021

Pożegnanie ks. infułata Józefa Pawliczka

Metropolita katowicki przewodniczył w archikatedrze Chrystusa Króla Mszy pogrzebowej w intencji śp...

07 kwiecień 2021

Abp Skworc do Służby Zdrowia

Metropolita katowicki wystosował specjalne słowo do pracowników Służby Zdrowia z okazji przypadającego...