Po ponad trzech miesiącach niestacjonarnej formacji prawie 45 kleryków wraz z przełożonymi spotkało się na Mszy św. kończącej szczególny rok formacji do kapłaństwa w dobie pandemii.

Do wspólnej modlitwy przy ołtarzu zaprosił abp Wiktor Skworc, który ostatecznie ze względu na odbywaną kwarantannę nie mógł się pojawić w seminaryjnych murach. Pasterz archidiecezji katowickiej sprawował Mszę w intencji seminarium w swojej prywatnej kaplicy. Do alumnów skierował swoje słowo, które odczytał rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach ks. dr Marek Panek.

- Dzisiejszym finałem niezwykłego roku akademickiego, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, jesteście na nowo zaproszeni do szkoły Jezusa Chrystusa - nawoływał w swojej homilii metropolita katowicki. Zachęcił kleryków i przełożonych do uświadomienia sobie roli powołania do życia w kręgu Bożej miłości, świadectwa i apostolstwa, które bierze swój początek już we chrzcie świętym.

- Z radością odnajdujemy dzisiaj siebie w gronie utrudzonych, obciążonych - izolacją, społecznym dystansem, kwarantannami. Możemy jednak z radością stwierdzić, że nie jest to czas bez serca, bez miłości. Grożące globalne niebezpieczeństwo wyzwoliło energię miłości i poświęcenia; postawy służby i solidarności, w Kościele i poza nim. Sami w tym uczestniczycie! – przypomniał abp Skworc.

- Zachowujcie zawsze świadomość powołania; bądźcie mu wierni w ten pandemiczny, wakacyjny czas. Razem z całym Kościołem katowickim módlcie się o nowe powołania do służby Ewangelii. (...) Módlcie się także o zachowanie powołań własnych i współbraci; również prezbiterów! – zachęcał kleryków w swoim przesłaniu abp Wiktor.

Rektor seminarium podziękował klerykom za wszelkie formy zaangażowania, szczególnie w sferze wirtualnej, podejmowane w celu ewangelizacji młodych i „budzenia” powołań.

Alumni śląskiego seminarium od pierwszych tygodni marca przebywają w domach ze względu na ogłoszony stan epidemii. Ich formacja, w tym studia filozoficzno-teologiczne na Uniwersytecie Śląskim, zostały przeniesione do internetu. Moderatorzy seminarium pozostawali  w kontakcie z klerykami poprzez wirtualne i telefoniczne rozmowy. Zdaniem samych alumnach ten niezwykły rok akademicki stał się dla wszystkich lekcją pokory i sprawdzianem z dojrzałości.

Uroczyste zakończenie roku formacyjnego w śląskim seminarium było równie nietypowe jak mijający semestr. Radość spotkania, kryjąca się za ochronnymi maseczkami na dawno niewidzianych twarzach, mieszała się z poczuciem bycia wspólnotą po kilku miesiącach społecznej izolacji i zaskoczeniem efektami trwających w budynku seminarium remontów.

Paweł Kaszuba / WŚSD

Homilia arcybiskupa katowickiego na zakończenie roku formacyjnego w WŚSD (19.06.2020)

Najnowsze

25 lipiec 2021

Błogosławieństwo pojazdów w Tychach

Uroczystej sumie odpustowej w parafii pw. św. Krzysztofa przewodniczył bp Adam Wodarczyk...

19 lipiec 2021

Podziękowanie za kondolencje

Bp Adam Wodarczyk dziękuje za modlitwę i słowa wsparcia w związku ze...

17 lipiec 2021

Wielki Ślązak trafił na pomnik

Tym Ślązakiem jest Henryk Sławik. Bohater, który w czasie II wojny światowej...

14 lipiec 2021

Chcemy pomagać osobom, które mogły doznać skrzywdzenia w Kościele

Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej oraz Przewodniczący Zespołu...

12 lipiec 2021

Święto Leśników w katedrze

Pracownicy Lasów Państwowych zgromadzili się w katowickiej katedrze poniedziałek 12 lipca na...

09 lipiec 2021

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

DO WIERNYCH I DUCHOWIEŃSTWA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ