Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich. W liturgii uczestniczył m. in. premier Mateusz Morawiecki.

- Jako świadkowie historii dobrze pamiętamy te rozdygotane emocjami dni. Były one szczególnie niespokojne w Jastrzębiu – w mieście zbudowanym na węglu i dla węgla - przypominał w homilii abp Skworc. Mówił też o niepewnym bycie mieszkańców Górnego Śląska i Jastrzębia, którzy zastanawiali się, czy zwycięży dialog i porozumienie czy wariant przemocy.

Wyraził przekonanie o tym, że w tych wydarzeniach obecny był Duch Boży. - Wierzymy, że w pamiętne dni roku 1980, działały nie tylko ludzkie siły; działał w ludziach - Ten, którego przywołał nad Polską rok wcześniej papież z rodu Polaków, Jan Paweł Wielki - wskazywał metropolita zaznaczając, że to Duch Święty przynosi zasiew mądrości i rozumu, rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności oraz ducha bojaźni Pańskiej. - To z mocy Ducha zrodziła się solidarność, ruch społeczny i związek zawodowy! - stwierdził niezaprzeczalnie.

Przypomniał, że Solidarność” wyróżniała kluczowa cecha - nie mówiła językiem interesów, lecz językiem praw. - Solidarność przypomniała, że człowiek to istota mająca prawo mieć prawa! - dodawał wyliczając ustalenia  wywalczone przez górników 40 lat temu w jastrzębskich porozumieniach. 3 września 1980 r. ok. 5.40 rano ustalono m.in. wprowadzenie wszystkich wolnych sobót od początku 1981 r. oraz przyjęto zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy w dni ustawowo wolne. Zniesiono czterobrygadowy system pracy górników, co dało im wolne niedziele.

- Przyszłość naszej Ojczyzny i Górnego Śląska jest i powinna być budowana na wartościach - podkreślał metropolita katowicki. I tu dodawał, że wartością pierwszą pośród wartości jest na pewno rodzina, chroniona Konstytucją i niedziela. - „To perła w koronie”, której trzeba strzec i nie ulegać prasowym nawoływaniom „dajcie ludziom zarobić w niedzielę” czy wołaniu pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego. Odpowiadamy na to głośnym wołaniem: dajcie ludziom w niedzielę odpocząć! - wzywał hierarcha.

Przypomniał przy okazji, że o prawo do niedzielnego odpoczynku zmagali się strajkujący robotnicy Wybrzeża i Górnego Śląska. Sprawa ta powraca akurat w 40-tą rocznicę podpisania jastrzębskich porozumień. - Szanujmy niedzielę jako święty dzień chrześcijaństwa i kultury europejskiej tak jak inne europejskie kraje, gdzie wolna niedziela, obwarowana w konstytucji jest wartością ponad innymi. Oby i u nas doczekała się takiego obwarowania w ustawie zasadniczej! - apelował.

Wzywał też - w duchu porozumień jastrzębskich -  do racjonalnej gospodarki złożami węgla, do mądrej restrukturyzacji związanej z procesem inwestycji. - Tam gdzie umiera kopalnia – matka żywicielka pokoleń, pozostaje niszcząca pustka i dochodzi do destrukcji infrastruktury i człowieka. Dlatego potrzeba dialogu, wytrwałej cierpliwości i solidarnej tarczy, aby w bliskiej i dalekiej perspektywie – zachowując społeczny pokój - rozwiązywać nabrzmiałe problemy górniczej branży, której los wydaje się być przesądzony - zaznaczał abp Skworc.

Mówił, że źródłem wszelkich działań powinna być Eucharystia, sprawowana tam, gdzie strajkujący górnicy prosili – w cechowniach a nawet po ziemią. Jest on szkołą braterstwa i solidarności, wyrażanych w prostym geście łamania chleba oraz miejscem doświadczania pojednania i pokoju.

- Kościół – ma obowiązek wspierać wszystkich mających prawo mieć prawa; ma obowiązek wspierać ewangeliczny system wartości, ma obowiązek wspierać to, co odpowiada moralnie jego wymogom - przypomniał metropolita katowicki. Zwracając się do uczestników liturgii zachęcał, by wypłynęli na głębię intencji i treści podpisanych 40 lat temu porozumień. - Działajcie w mocy bożego Ducha! Umacniajcie rozumne prawa, strzeżcie i promujcie wartości! - wzywał.

Metropolita katowicki w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył mszy św. z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich z udziałem m.in. sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego.

Regionalne rocznicowe obchody 40. NSZZ "Solidarność" rozpoczęły się dzisiaj od złożenia kwiatów pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka (o 8.00). O godzinie 10.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona została uroczysta msza święta. Następnie uczestnicy obchodów pojechali do Zabrza, gdzie (o godz. 12.30) w Hali Widowiskowo-Sportowej 'Pogoń” rozpoczęła się uroczysta Nadzwyczajna Sesja Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ 'Solidarność”.

Na jubileuszowe obrady zostali zaproszeni wszyscy członkowie Zarządu Regionu począwszy od 1980 roku. W wydarzeniu bierze udział także premier Mateusz Morawiecki. List  Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów odczytał Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 asp/ KAI

 

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.