We Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca uczestniczyli metodycy nauczania religii, przedstawiciele poszczególnych dekanatów oraz nauczyciele rozpoczynający pracę w szkole. Ci ostatni w celu uzyskania misji kanonicznej złożyli publiczne wyznanie wiary.

Tegoroczna inauguracja nowego roku katechetycznego ze względu na zagrożenie epidemiczne odbyła się w skromniejszej formie niż w poprzednich latach. Nie wzięli w niej udziału wszyscy katechetów pracujących w szkołach i w parafiach.

- Modlimy się za całą polską szkołę z jej radościami i trudnościami, za dzieci i młodzież oraz ich rodziny; prosimy o nowe powołania do pracy katechetycznej; o Boże Błogosławieństwo dla katechetów przechodzących na emeryturę oraz o szczególne wsparcie Ducha Świętego dla wszystkich rozpoczynających posługę katechetyczną – powiedział we wprowadzeniu do liturgii ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej Kurii Metropolitalnej.

W swojej homilii metropolita katowicki nawiązał m.in. do wymuszonych przez pandemię COVID-19 zmian w życiu społecznym, rodzinnym i eklezjalnym. - W „chorym świecie” musieliśmy dostosować całe duszpasterstwo, w tym nauczanie religii, do nowej i nieprzewidzianej rzeczywistości. Nie było to proste. Wymagało podejmowania trudnych, niepopularnych i nierzadko niezrozumiałych przez niektórych decyzji - powiedział abp Skworc.

- Pandemia obnażyła prawdę o świecie, Kościele, człowieczeństwie. Obnażyła też braki w formacji dorosłych chrześcijan, także księży i katechetów. Teologiczne manowce niektórych duszpasterzy nie pomagały wiernym, bo wprowadzały zamęt i bolesny brak jedności - dodał.

Odwołując się do komunikat z niedawnego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, abp Skworc wyraził uznanie wszystkim, „którzy trudny czas pandemii odczytali jako duszpasterskie wyzwanie a zarazem szansę na prowadzenie ewangelizacji”.  - Słowa uznania biskupi kierują również do nauczycieli religii i katechetów, którzy podjęli trudne wyzwanie, jakim dla wszystkich nauczycieli stało się zdalne nauczanie, służące nie tylko przekazywaniu wiedzy, ale i umacnianiu więzi z uczniami - przypomniał.

Metropolita podziękował katechetom za zaangażowanie, dostosowanie się do nowych warunków i opanowanie nowych środków przekazu i komunikacji. - Dla wielu było to jak nauka nowego języka lub zwiedzanie nieznanego miasta bez pomocy doświadczonego przewodnika. Dlatego Bóg zapłać wam, iż pomimo trudności i przeszkód staraliście się pozostawać w bliskim kontakcie z uczniami, niejednokrotnie szukając ich niczym Dobry Pasterz - mówił arcybiskup.

Zachęcił nauczycieli religii, by także w dalszej pracy wykorzystać nawiązane relacje oraz indywidualne podejście do katechizowanych i ich rodzin. - Podejmujcie „misyjne wyprawy” w kierunku młodych, którzy wypisują się z lekcji religii i ich rodziców; nie zniechęcajcie ich też (co może się zdarzyć) niebotycznymi wymaganiami, sposobem bycia czy odnoszenia się do młodych ludzi – zaapelował.

Na koniec spotkania wręczył symboliczne kwiaty trzem katechetkom, które przechodzą na emeryturę

Najnowsze

18 maj 2021

Urodziny Metropolity katowickiego

19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy Go pamięci...

17 maj 2021

Śp. ks. Roman Szekiel

Z przykrością zawiadamiamy, zmarł ks. Roman Szekiel, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi...

15 maj 2021

Pielgrzymka świata męskiego do Piekar Śl.

W specjalnym komunikacie Metropolita katowicki zaprasza mężczyzn i młodzieńców do pielgrzymowania do...

15 maj 2021

Jubileusz parafii św. Franciszka i Klary w Tychach

Metropolita katowicki przewodniczył niedzielnej mszy z okazji 25-lecia erygowania parafii prowadzonej przez...

15 maj 2021

Święcenia prezbiteratu

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc udzielił świeceń prezbiteratu...

14 maj 2021

Wniebowstąpienie Pańskie to promocja ludzkiej natury

– Wniebowstąpienie Pańskie to promocja ludzkiej natury – wyjaśnił w Radiu eM...