Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w Bazylice pw. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas liturgii proklamowano obchody 100-lecia archidiecezji łódzkiej.

Na początek metropolita katowicki przypomniał, że  idea – i instytucja Roku Jubileuszowego – zwłaszcza 50-tego i wielokrotności tej liczby - ma swoje źródło w Starym Testamencie. Cytował fragmenty Księgi Kapłańskiej, a odnosząc starotestamentowe przepisy do rozpoczętego jubileuszu archidiecezji łódzkiej, zachęcał, by pominąć "wezwanie do bezczynności, aby się zatrzymać na wskazaniu powrotu do swojej własności."

Metropolita katowicki przypomniał, że wszystko otrzymaliśmy od Boga. - On jest Sprawcą i Dawcą, a wszystko co otrzymaliśmy możemy zamknąć w dwóch słowach: stworzenie i zbawienie - mówił hierarcha. Wskazał, że dziś pełni nadziei modlimy się wspólnie do Boga, solidarni ze stworzeniem, ze światem przyrody, zwierząt i ludzi. - Modlimy się za człowieka, który jest zdolny do rozwoju, doskonalenia się, do wykraczania poza własne ograniczenia, narzucane mu przez struktury polityczne, ekonomiczne i społeczne - dodawał.

W homilii podkreślał, że "źródłem naszego optymizmu i nadziei w patrzeniu na człowieka jest chrześcijańska wiara". - Człowiek jako osoba jest powołany do relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, ze światem stworzonym - zaznaczał arcybiskup mówiąc, że  Bóg-Stworzyciel jest zainteresowany losami stworzenia, człowieka zwłaszcza. To On dał nam swego Syna, "aby każdy kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne."  - Przez Niego, przez Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie,  trwa w nas nadzieja na życie wieczne w Domu Ojca; na nowe niebo i na nową ziemię, na zmartwychwstanie. Trwa dzieło zbawienia! - mówił.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii metropolita katowicki przypomniał, że nie jesteśmy właścicielami świata. Tę prawdę odkrywamy w dniu wspomnienia św. Franciszka. - Winnica to nie tylko symbol świata. To także symbol naszego życia. Gospodarzem winnicy jest Bóg. My jesteśmy rolnikami, którzy otrzymali winnicę w dzierżawę. Świat i nasze życie zostały nam dane jako dary do zagospodarowania - wyjaśniał.

Arcybiskup uświadamiał, że kiedyś i my zostaniemy zapytani o owoce naszej pracy, naszego życia, naszego powołania. - Pan Bóg pragnie, aby nasze talenty i to, co posiadamy służyło także innym - zaznaczał.

Abp Skworc przekonywał, że "możemy w mocy Ducha zmieniać świat, oblicze ziemi.". - To nasze zadanie i powołanie. Podejmujmy zatem trud porządkowania własnego podwórka (osobistego i kościelnego), co może być przekonującym przykładem dla innych. Naszym obowiązkiem jest też uderzać w wielki dzwon sumień - wzywał.

W homilii hierarcha nawiązał też do słów papieża Franciszka i św. Jana Pawła II. Obaj papieże wywali do życia kontemplatywnego, skromnego. - Wszystkim życzmy dobrobytu, ale ważne jest, żebyśmy go nie widzieli wyłącznie w kategoriach rzeczy materialnych, wszak istnieje bogactwo wartości duchowych, na które zwraca uwagę chrześcijaństwo i inne religie. Ponadto samo stworzenie jest ofiarowaną nam przez Boga wartością, za którą winniśmy dziękować - przekonywał arcybiskup.

Wskazywał, że "mamy głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, co oznacza ekologię integralną, całościowe patrzenie na świat, nasz wspólny dom." - Jesteśmy w drodze do szabatu wieczności, do nowego Jeruzalem, do wspólnego domu w niebie. (...) Niech już dziś w nas i przez nas zmienia się oblicze ziemi, naszej wspólnej matki - zachęcał.

Zwracając się do obecnych na liturgii diecezjan i duchownych metropolita katowicki życzył, by w Roku Jubileuszowym zmieniała się „mocą Bożego Ducha” winnica lokalnego Kościoła, archidiecezji łódzkiej. Zachęcał, by stała się wspólnotą parafii - „placówek misyjnych” charakteryzująca się przyjęciem, życiem modlitwy i ciszą, która pokrzepia ducha, a także sprawowaniem sakramentu pojednania i wrażliwością na potrzeby ubogich. - Niech ta Winnica przynosi owoc obfity! - mówił na koniec.

KAI / ASP

 

Najnowsze

20 kwiecień 2021

Msza św. w 148. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla w intencji pochodzącego...

20 kwiecień 2021

Pierwsze Komunie św. w czasie pandemii

Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne...

19 kwiecień 2021

Rocznica święceń kapłańskich abp. Wiktora Skworca

19 kwietnia mija 48. rocznica święceń prezbiteratu Metropolity katowickiego i kapłanów, którzy...

18 kwiecień 2021

Rodzina jest skałą ucieczki

Po raz 30. członkowie Domowego Kościoła przeżywali w katowickiej katedrze Wielkanocny Dzień...

16 kwiecień 2021

Warto mówić o rzeczach pozytywnych i wspólnie czynić dobro!

W trudnych, nieprzewidywalnych czasach rodzinna modlitwa, Eucharystia oraz karmienie się Bożym Słowem...

16 kwiecień 2021

Śp. ks. Władysław Basista

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł Śp. ks. prał. Władysław Basista, emerytowany wykładowca...