Jako wierzący mamy być promotorami braterstwa – to przesłanie z najnowszej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti” przywołał w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Jak dodał Metropolita Katowicki, mamy to czynić w imię Boga.

Abp Wiktor Skworc zwrócił też uwagę na wyzwania duszpasterskie, jakie stoją przed Kościołem w Polsce. Dyskutowali o nich biskupi podczas ostatniego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W zakresie obecności w przestrzeni publicznej – powiedział arcybiskup – Kościół, głosząc nienegocjowalne wartości, powinien szukać sprzymierzeńców, bo nie brakuje ludzi, którzy opowiadają się za świętością życia, godnością człowieka, niedzielą jako dniem wolnym od pracy. Takich ludzi – tłumaczył – znajdziemy m.in. wśród samorządowców, parlamentarzystów, więc znajdzie się wielu, którzy zaangażują się w ideę powszechnego braterstwa.

Zachęcając do obchodzenia w najbliższą niedzielę Dnia Papieskiego (11.10), metropolita katowicki apelował: niech starsze pokolenie opowie młodszemu o spotkaniu z Janem Pawłem Wielkim.

Abp Wiktor Skworc podziękował też wszystkim, którzy pracują w szkołach. W najbliższą środę (14.10) przypada Dzień Edukacji Narodowej. Metropolita przywołał w tym kontekście swoje słowo pasterskie do kobiet z 16.08 tego roku. Zwracając się do pracowników oświaty zapewnił, że doceniamy ich i wspieramy modlitwą.