W „Rozmowie poranka” na antenie Radia eM (107,6 FM) Metropolita katowicki nawiązał m.in. do zbliżających się wydarzeń związanych z 1 i 2 dniem listopada. Zaapelował, by w tym roku przeżyć listopadowe święta inaczej, bardziej duchowo i modlitewnie.

–  Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. To czas, w którym szczególnie chcemy pamiętać o tych, których nie ma już wśród nas. Modlitwa za zmarłych to nasz wyraz wdzięczności i pamięci – powiedział abp Skworc.

Mając na uwadze aktualny stan epidemiczny w naszym kraju zaapelował o pozostanie w domach i inne przeżycie tych dni. – W tym miejscu chciałbym przyłączyć się do apeli, które są do nas kierowane przez władze rządowe, samorządy, służby sanitarne, lekarzy i ratowników medycznych: zostańmy w domach! W tym roku przeżyjmy te listopadowe święta inaczej. Przeżyjmy je bardziej duchowo, modlitewnie. Przypomnijmy sobie dobro, które otrzymaliśmy od naszych zmarłych. Dziękujmy za przekazany nam system wartości, wychowanie, to wszystko, co odziedziczyliśmy po przodkach – podkreślił metropolita.

W Radiu eM abp Skworc zachęcił także do budowania Kościoła domowego w rodzinach. – Pamiętajmy o słowach Pana Jezusa, że, „gdzie dwóch lub trzech gromadzi się imię moje, tam jestem pośród nich” (por. Mt 18,20). We wspólnotach rodzinnych i domowych świadomi obecności Chrystusa módlmy się wspólnie o ustanie pandemii i o pokój i ład społeczny w naszym kraju. Działajmy rozsądnie i mądrze, by w tym trudnym czasie walki z pandemią nie szkodzić sobie i innym. Zatroszczmy się przede wszystkim o seniorów. Bądźmy otwarci na pomoc sąsiedzką – zaapelował, nawiązując do swojego wcześniejszego apelu przesłanego w środę do parafii archidiecezji, w którym zachęcał wiernych do „otaczania w parafiach opieką i troską naszych seniorów, tych „zawsze wiernych”, którzy swoim zaangażowaniem, pracą, modlitwą i ofiarą wznosili niedawno kościoły w miastach i osiedlach, a kiedy to tylko możliwe wypełniają je swoją modlitwą i obecnością na Eucharystii, która daje życie i pokój Chrystusa”.

 - Modlitwa, budowanie wspólnoty oraz rozważne i odpowiedzialne postępowanie są nam w tym czasie szczególnie potrzebne – podsumował metropolita katowicki.

Metropolita katowicki gościem „Rozmowy Poranka” na antenie Radia eM (107, 6 fm) jest w każdy piątek o godz. 8.10.

 xtom /ks. rs

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...