Uroczystość Chrystusa Króla w najbliższą niedzielę (22.11) to święto całej archidiecezji katowickiej – powiedział w Radiu eM ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz parafii katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach.

W tej uroczystości – jak zauważył ks. dr Łukasz Gaweł – chodzi o to, aby całe serce, życie, świat wartości oddać Jezusowi Chrystusowi, który panuje poprzez miłość i miłosierdzie. Podkreślił, że nosząca imię Chrystusa Króla katowicka katedra to kościół biskupa diecezjalnego, który gromadzi nie tylko parafian, ale wiernych z całego Kościoła lokalnego. Ponadto diecezja katowicka powstała w tym samym 1925 roku, kiedy zostało ustanowione w Kościele święto Chrystusa Króla. Tegoroczne świętowanie odpustu będzie nieco skromniejsze z powodu pandemii, choć – jak zaznaczył ks. Gaweł – świątynia jest bardzo duża, dzięki czemu nawet w obecnych ograniczeniach sanitarnych może w niej przebywać do 150 osób.

Gość Radia eM wyjaśnił, że w tych dniach kopuła kościoła katedralnego jest oświetlona w kolorze czerwonym. Jest to znak solidarności z cierpiącymi w wielu miejscach świata chrześcijanami. Z inicjatywą takiego symbolicznego działania na całym świecie, pod nazwą #RedWeek, wystąpiło stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.