Z przykrością zawiadamiamy, że 1 grudnia 2020 roku, w szpitalu w Rybniku - Orzepowicach zmarł śp. ks. Andrzej Trzeciak, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Adamowicach. Przeżył lat 52, w tym 26 w Chrystusowym Kapłaństwie.

Jego pogrzeb odbędzie się w piątek, 4 grudnia, w kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Adamowicach o godz. 14.00.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

Urodził się 22 maja 1968 roku w Katowicach w rodzinie Stanisława i Anny z domu Miśtura. Ojciec pracował w hucie Baildon jako hartownik, matka w Instytucie Gospodarki Materiałowej. Rodzina była bardzo religijna, rodzice pomagali przy kościele. Miał młodszego brata Dariusza. Ochrzczony został 9 czerwca 1968 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Był ministrantem. Do bierzmowania przystąpił 4 sierpnia 1983 roku w katedrze Chrystusa Króla. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 15 w Katowicach wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Markowicach. Świadectwo maturalne otrzymał w 1987 roku. W tym czasie rodzina przeprowadziła się na Osiedle Witosa i zamieszkała na terenie nowopowstałej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i świętego Herberta w Katowicach.
Myśl o wstąpieniu do seminarium towarzyszyła mu od ósmej klasy. Prosząc o przyjęcie do Seminarium napisał „w powołaniu kapłańskim i służbie Bogu i bliźnim widzę cel swojego życia”. Zaraz po maturze rozpoczął studia i formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Podczas wakacji kleryckich brał udział w rekolekcjach oazowych jako animator grupy, w rekolekcjach dla ministrantów i Dzieci Maryi oraz pomagał przy budowie kościoła parafialnego. Staż katechetyczny odbył w parafii Świętego Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich – Michałkowicach. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem biskupa Gerarda Bernackiego na temat „Rodzina wspólnotą miłości w świetle Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II – Familiaris consortio”. Święceń diakonatu udzielił mu 18 kwietnia 1993 roku w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach – Brynowie biskup Gerard Bernacki. Na staż duszpasterski został skierowany do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Woszczycach. Święcenia prezbiteratu otrzymał 14 maja 1994 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk arcybiskupa Damiana Zimonia.
Po święceniach zastępował wikariusza w parafii Matki Bożej Różańcowej w Świętochłowicach – Chropaczowie i prowadził rekolekcje Dzieci Maryi. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w parafii Świętego Herberta w Wodzisławiu Śląskim (1994-1997). Następnie pracował w parafiach: Świętego Antoniego z Padwy w Katowicach – Dąbrówce Małej (1997-2000), Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – Goduli (2000-2003), Świętego Stanisława Kostki w Katowicach – Giszowcu (2003-2006), Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich – Bytkowie (2006-2010), Świętego Wojciecha w Radzionkowie (2010-2015), Świętego Jerzego w Goczałkowicach – Zdroju (2015-2016).
W październiku 2016 roku został mianowany administratorem, a rok później proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Adamowicach. Był wicedziekanem i duszpasterzem nauczycieli w dekanacie Pogrzebień. Jesienią 2020 roku zachorował na COVID-19 i w ciężkim stanie trafił do szpitala w Rybniku - Orzepowicach.
Zmarł 1 grudnia 2020 roku w 53 roku życia i w 27 roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbył się 4 grudnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Adamowicach.

Najnowsze

27 listopad 2021

Ustanowienie animatorów liturgicznej służby ołtarza

W krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św...

27 listopad 2021

Śp. ks. Marek Antosz

Z przykrością zawiadamiamy, że w piątek, 26 listopada 2021 r., w szpitalu...

27 listopad 2021

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami – pisze do...

26 listopad 2021

2 grudnia - liturgiczne wspomnienie bł. Jana Machy

W tym roku będzie to także dzień dziękczynienia w parafiach za beatyfikację...

26 listopad 2021

WŚSD otrzyma 2 grudnia patronat bł. Jana Machy

Nadanie patronatu bł. Jana Machy Wyższemu Śląskiemu Seminarium Duchownemu 2 grudnia zapowiedział...

25 listopad 2021

Potrzeba prawdziwej "ekologii ludzkiej"

Msza św. w intencji pracowników Wyższego Urzędu Górnictwa rozpoczęła tegoroczne obchody barbórkowe.