O adoracji Jezusa w betlejemskim żłóbku i Eucharystii jako źródle chrześcijańskiej nadziei mówił abp Skworc w homilii podczas Mszy w uroczystość Bożego Narodzenia w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Nawiązując do odczytanego fragmentu Listu do Hebrajczyków metropolita katowicki stwierdził, że Bóg „wypowiedział się ostatecznie Słowem i Światłością betlejemskiej nocy”. – Orędzie Bożego Narodzenia to Dobra Nowina o tym, że Bóg, który nas umiłował, jest blisko, że istnieje wieczny sens i nadzieja, że po wędrówce życia, które bywa drogą krzyżową, ciernistą, czy pandemiczną a nawet chodzeniem po bezdrożach, dotrzemy do celu: do domu – wyliczał kolejno abp Skworc konsekwencje tajemnicy wcielenia.

Głównym motywem homilii była chrześcijańska nadzieja. Za Katechizmem Kościoła Katolickiego metropolita katowicki podkreślił, że „żywa nadzieja chroni przed egoizmem i prowadzi do szczęścia”. – Oczyszcza ludzkie działania, by ukierunkować je na Królestwo niebieskie; chroni przed zwątpieniem; podtrzymuje w każdym opuszczeniu; poszerza serce w oczekiwaniu szczęścia wiecznego – kontynuował.

Diecezjan zachęcił do troski o przyniesiony przez Chrystusa – Jedynego Zbawiciela Człowieka – dar nadziei „zasiany w ludzkich sercach w momencie chrztu świętego”. – Odtąd chrześcijanin może wszystko w Tym, który go umacnia – podkreślił. – Dlatego jest on [chrześcijanin] silniejszy niż na to pozwalają warunki czasu i miejsca, w jakich żyje. Mocny łaską potrafi jak Abraham zawsze wierzyć nadziei, nawet wbrew nadziei – dodał.

Odwołując się do dzieła „Błogosławieni” Jana Kasprowicza powiedział, że błogosławieni są wszyscy ci, którzy „przyjmują Jezusa Chrystusa, naszą Nadzieję (…), którzy Chrystusem-Nadzieją dzielą się z bliźnimi”. – Jeśli chcemy dzielić się z innymi nadzieją jak opłatkiem: ocierać łzy z oczy płaczących, pomagać potrzebującym, wskazywać bliźnim niebo – to musimy wpierw sami jak najobficiej zaczerpnąć z tajemnicy Bożego Narodzenia, co dokonuje się kiedy jesteśmy zgromadzeni na świętej wieczerzy; uczestniczymy w Eucharystii – zaznaczył.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że źródłem tej chrześcijańskiej nadziei jest przyjęcie i adoracja Jezusa w betlejemskim żłóbku oraz Eucharystia – Ciało i Krew Chrystusa. Nie bez znaczenia jest też styl chrześcijańskiego życia. – Chrześcijańskie głoszenie nadziei dokonuje się przez sam styl życia wierzącego: przez sposób, w jaki on chodzi, siedzi i stoi, w jaki podnosi przedmioty z ziemi i trzyma je w swojej dłoni – mówił za Thomasem Mertonem. Zauważył, że obecnie „to świadectwo nadziei dokonuje się przez to, co i jak chrześcijanin mówi, jakich używa słów i czy zabiegając na tej ziemi ‘o swoje’ zachowuje czyste ręce i sumienie”.

Uczestników liturgii prosił, by stali się „radosnymi świadkami nadziei dla współczesnego człowieka, często obolałego, uwikłanego w sprzeczności, porażonego grzechem i rozpaczą, zniechęceniem, zwątpieniem”. – Ktokolwiek dzięki naszemu świadectwu stanie się człowiekiem nadziei, w konsekwencji zbliży się do Boga – mówił. W podjęciu tego dzieła abp Skworc wskazał na orędownictwo Maryi dostrzegając w niej „znak pociechy i niezawodnej nadziei dla pielgrzymującego Ludu Bożego”.  Przywołał też św. Józefa. – W tym roku nie możemy w stajence przeoczyć postaci św. Józefa, wszak papież Franciszek przywołał Go, aby przez rok był szczególnym opiekunem Kościoła; aby nas – wspólnotę Kościoła – ukochał na nowo ojcowskim sercem jako Nowonarodzonego – wyjaśniał.

Uroczystą Mszę św. pontyfikalną pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w katowickiej katedrze Chrystusa Króla koncelebrowali m. in.: abp senior Damian Zimoń, biskupi pomocniczy: Marek Szkudło, Adam Wodarczyk oraz Grzegorz Olszowski, a także prezbiterzy pracujący na co dzień w instytucjach archidiecezjalnych.

ks. Rafał Skitek /Radio eM /KAI

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.