Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, będzie przewodniczył liturgii Wielkiego Tygodnia w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Transmisje na antenie Radia eM (107,6 FM), a także w internecie.

W związku z trwającą pandemią abp Wiktor Skworc przypomniał, że na terenie archidiecezji katowickiej nadal ważna jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej i zachęcił wiernych do duchowej łączności, szczególnie w liturgii dni Wielkiego Tygodnia, za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych, a także do korzystania z transmisji archidiecezjalnych lub parafialnych celebracji, udostępnianych za pośrednictwem Internetu. „W dni Triduum Sacrum zachęcam do korzystania z transmisji z katowickiej katedry, która jest pierwszym miejsce sprawowania paschalnych tajemnic naszego zbawienia, uobecnianych w liturgii Kościoła” - podkreślił.

Za pośrednictwem radia eM oraz na profilu Katedra Katowice w serwisie YouTube, dostępne będą w najbliższych dniach następujące transmisje uroczystości Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego:

Wielki Czwartek (1 kwietnia br.)

10.00 – transmisja Mszy Krzyżma świętego
18.00 – transmisja Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Homilię wygłosi bp Grzegorz Olszowski

Wielki Piątek (2 kwietnie br.)

08.00 – Ciemna Jutrznia Wielkiego Piątku
18.00 – Liturgia Męki Pańskiej. Homilię wygłosi bp Adam Wodarczyk

Wielka Sobota (3 kwietnia br.)

08.00 – Ciemna Jutrznia Wielkiej Soboty
21.00 – Wigilia Paschalna. Homilię wygłosi bp Marek Szkudło

Niedziela Wielkanocna (4 kwietnia br.)

12.00 – Msza św. Pontyfikalna. Homilię wygłosi abp Wiktor Skworc.

Jak można przeczytać w każdym Mszale, „święte  Triduum  Męki  i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego”. Uroczystość Wielkanocy ma w roku liturgicznym takie znaczenie, jakie niedziela ma w tygodniu. 

Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Wielki Piątek poświęcony jest rozważaniu Męki Pańskiej. Wigilię Paschalną obchodzoną w świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego uważa się za „matkę  wszystkich  świętych  wigilii”.  Kościół,  czuwając,  oczekuje  zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach. Dlatego cały obchód tej świętej Wigilii powinien się odbyć w nocy, to znaczy rozpocząć się po zapadnięciu nocy, albo skończyć przed świtem dnia niedzielnego.

- Triduum paschalne stanowi szczyt roku liturgicznego. Jego treścią jest celebracja tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W tych dniach przeżywamy w liturgii na nowo – tu i teraz – wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Warto się do nich przygotować i przeżyć je świadomie, by umocnić swoją wiarę i uczynić swoje życie bardziej chrześcijańskim, czyli bardziej złączonym z Jezusem Chrystusem – Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Więcej na temat Triduum Paschalnego https://triduum.gosc.pl

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...