Z przykrością zawiadamiamy, że w czwartek 1 kwietnia br., zmarł w szpitalu w Cieszynie śp. ks. Józef Kupka, emerytowany proboszcz parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach. Przeżył lat 83, w tym 58 lata w kapłaństwie.

Jego pogrzeb odbędzie się w środę, 7 kwietnia br. w parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach:

  • o godz. 13.00 - modlitwa za zmarłego
  • o godz. 14.00 - Msza Święta pogrzebowa

Post scriptum:
Zważywszy na sytuację epidemiologiczną w kraju, zachęcamy przede wszystkim do modlitwy za zmarłego i odprawienia Mszy Świętej w miejscu swojego przebywania.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

Ks. Józef Kupka urodził się 11 listopada 1937 roku w Mysłowicach jako syn Jana i Heleny z domu Loga. Ojciec był nauczycielem, kierownikiem Szkoły Specjalnej w Siemianowicach Śląskich, matka nie pracowała zawodowo. Miał siostrę bliźniaczkę - Marię. Ochrzczony został 18 listopada 1937 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach, tam też przystąpił do bierzmowania 9 października 1950 roku.
Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące ukończył w Mysłowicach. W 1955 roku otrzymał świadectwo dojrzałości i zgodnie z wolą ojca, rozpoczął studia weterynaryjne w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu, choć już wówczas myślał o kapłaństwie. Po pierwszym semestrze przerwał studia i wrócił do Mysłowic podejmując pracę jako księgowy w Narodowym Banku Polskim.
W sierpniu 1956 roku zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Interesował się radiotechniką i historią, należał do zespołu fotograficznego. Był stateczny i skromny, opanowany, rozmodlony. Pracę dyplomową pt. „Przywileje duchowieństwa w Polsce” napisał na seminarium z historii Kościoła u ks. Jerzego Pawlika. Święcenia diakonatu otrzymał 15 kwietnia 1962 roku w kaplicy seminaryjnej w Krakowie. Święceń prezbiteratu w katowickiej katedrze udzielił mu 24 czerwca 1962 roku biskup Herbert Bednorz.
Podczas wakacji po święceniach posługiwał jako wikariusz w parafii w Brzęczkowicach i Piekarach Śląskich. Na pierwszą placówkę wikariuszowską został skierowany do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju (1962-1963). Następnie pracował jako wikariusz w parafii Świętych Cyryla i Metodego w Załęskiej Hałdzie (1963-1966), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym (1966-1969), Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej (1969-1973), Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych (1973-1976), Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętej Rozalii w Chorzowie – Maciejkowicach (1976-1977), Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim (1977-1980). Pracę proboszczowską napisał na temat: „Kobieta pracująca jako problem duszpasterski”.

W 1980 roku został mianowany najpierw wikariuszem – ekonomem parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach, a następnie jej proboszczem. Urząd ten sprawował przez 23 lata. Przeprowadził remont kościoła, organów, prezbiterium i ołtarzy. Reaktywował chór kościelny „Jutrzenka”, grupę Oazy i Dzieci Maryi. Troszczył się o ludzi chorych i dzieci z biednych rodzin. Był katechetą w przedszkolu i szkole podstawowej w Bojszowach (1990-2003). Wybudował kościół pod wezwaniem Świętego Jana Nepomucena w Jedlinie. W 2003 roku został przeniesiony na emeryturę i zamieszkał w Jedlinie. Przez 10 lat był rektorem tamtejszego kościoła.

Zmarł 1 kwietnia 2021 roku w 84 roku życia i w 59 roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbył się 7 kwietnia w Parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach.

Najnowsze

20 kwiecień 2021

Msza św. w 148. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla w intencji pochodzącego...

20 kwiecień 2021

Pierwsze Komunie św. w czasie pandemii

Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne...

19 kwiecień 2021

Rocznica święceń kapłańskich abp. Wiktora Skworca

19 kwietnia mija 48. rocznica święceń prezbiteratu Metropolity katowickiego i kapłanów, którzy...

18 kwiecień 2021

Rodzina jest skałą ucieczki

Po raz 30. członkowie Domowego Kościoła przeżywali w katowickiej katedrze Wielkanocny Dzień...

16 kwiecień 2021

Warto mówić o rzeczach pozytywnych i wspólnie czynić dobro!

W trudnych, nieprzewidywalnych czasach rodzinna modlitwa, Eucharystia oraz karmienie się Bożym Słowem...

16 kwiecień 2021

Śp. ks. Władysław Basista

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł Śp. ks. prał. Władysław Basista, emerytowany wykładowca...