W Internecie odbyła się konferencja zorganizowana przez Europejskie Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach (EuFRES), na którego czele stoi ks. dr hab. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej Kurii.

Członkowie gremium mieli się spotkać w Wiedniu w dniach od 7 do 11 kwietnia na XIX Forum EUFRES "Dialog kultur w Europie". Pandemia koronawirusa wydarzenie częściowo przeniosła do sieci. Forum - w pełnej formie - odbędzie się w 2022 roku (20-24 kwietnia).

Konferencja online pt. „Nauczanie religii w szkołach wobec pandemii koronawirusa COVID-19” to - jak podkreślają organizatorzy - "okazja do wymiany doświadczeń w trudnym czasie pandemii, a także okazja do podtrzymania koleżeńskich relacji."

W spotkaniu przeprowadzanym na platformie ZOOM biorą udział aktualni członkowie EuFRES oraz rekomendowane przez nich osoby zainteresowane problematyką nauczania religii w szkołach. Udział jest bezpłatny.

W programie przewidziano wystąpienia prelegentów oraz pracę w grupach roboczych. Prelegenci z Austrii, Polski i Hiszpanii zaprezentują jak nauczanie religii w czasach pandemii wygląda w wybranych krajach Europy. Następnie odbędzie się spotkanie w grupach językowych, a po nim Forum – „Głos dla wszystkich”. Uczestnicy wydarzenia m. in. zastanawiać się będą, jakie pomysły, czy impulsy wynoszą ze swojego doświadczenia jako katecheci w obliczu pandemii. Ostania część konferencji (Forum) przewidziana została w formie koleżeńskiego spotkania i zakończy się o 18.00.

- Uczestnicy z siedmiu krajów Europy, w liczbie ponad 40-stu osób, oprócz tego zaproszeni studenci katowickiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego spotykają się, by rozmawiać o nauczaniu religii w dobie pandemii COVID-19.  To także dla nas możliwość wymiany doświadczeń - tłumaczy ks. ks. dr hab. Roman Buchta, Prezydent EuFRES.

Podczas konferencji będzie akcent Polski - ks. dr Robert Kaczmarek powie o badaniach prowadzonych wśród nauczycieli religii woj. śląskiego, z kolei ks. mgr Sebastian Mandrysz zaprezentuje swoją autorską platformę Holyweek, która może być wsparciem i dla duszpasterzy i dla nauczycieli religii.

Spotkanie odbywa się od blisko 40 lat, w cyklu dwurocznym. Wspólne wnioski wypracowane przez międzynarodowe grupy zostaną opublikowane.

Europejskie Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach (EuFRES) jest niezależnym gremium pedagogiczno-religijnych badań oraz wymiany doświadczeń w obszarze szkolnego nauczania religii. Forum gromadzi specjalistów z różnych krajów Europy, którzy – zgodnie ze Statutem – spotykają się w cyklu dwuletnim.

Celem EuFRES jest podejmowanie bieżącej refleksji nad uwarunkowaniami nauczania religii w szkołach publicznych i prywatnych w krajach Europy; diagnozowanie aktualnych problemów społeczno-kulturowych oraz wskazywanie obszarów niezbędnych badań naukowych. Inicjatywa ta, mając początek w środowisku katolickim, pozostaje otwarta na inne wyznania chrześcijańskie.

KAI / ASP

 

Najnowsze

18 maj 2021

Urodziny Metropolity katowickiego

19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy Go pamięci...

17 maj 2021

Śp. ks. Roman Szekiel

Z przykrością zawiadamiamy, zmarł ks. Roman Szekiel, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi...

15 maj 2021

Pielgrzymka świata męskiego do Piekar Śl.

W specjalnym komunikacie Metropolita katowicki zaprasza mężczyzn i młodzieńców do pielgrzymowania do...

15 maj 2021

Jubileusz parafii św. Franciszka i Klary w Tychach

Metropolita katowicki przewodniczył niedzielnej mszy z okazji 25-lecia erygowania parafii prowadzonej przez...

15 maj 2021

Święcenia prezbiteratu

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc udzielił świeceń prezbiteratu...

14 maj 2021

Wniebowstąpienie Pańskie to promocja ludzkiej natury

– Wniebowstąpienie Pańskie to promocja ludzkiej natury – wyjaśnił w Radiu eM...