Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł Śp. ks. prał. Władysław Basista, emerytowany wykładowca homiletyki i fonetyki pastoralnej w WŚSD.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się:

  • eksportacja w parafii Świętego Józefa w Katowicach – Załężu, w środę 21 kwietnia, o godz. 15.00,
  • pogrzeb w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku – Niedobczycach, w czwartek 22 kwietnia, o godz. 11.00.

Post scriptum:
Zważywszy na sytuację epidemiologiczną w kraju, zachęcamy przede wszystkim do modlitwy za zmarłego i odprawienia Mszy Świętej w miejscu swojego przebywania.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

Śp. ks. prał. Władysław Basista urodził się 14 lutego 1928 roku w Niedobczycach w religijnej rodzinie powstańca śląskiego i górnika Józefa oraz Tekli z domu Caniboł, która zmarła gdy miał 10 lat. Był najmłodszym z rodzeństwa, miał trzy siostry: Bronisławę, Gertrudę i Helenę oraz brata. Ochrzczony został 19 lutego 1928 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach, tam też przystąpił do bierzmowania w 26 września 1943 roku, przyjmując imię Karol.
W parafii był ministrantem, sekretarzem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i kierownikiem Krucjaty Eucharystycznej. Należał także do harcerstwa i prowadził obozy harcerskie. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Niedobczycach kontynuował naukę w Gimnazjum i Liceum Humanistycznym w Rybniku. Jako siedemnastolatek otworzył w Niedobczycach mleczarnię. W 1949 roku otrzymał świadectwo dojrzałości.
Zachwycony postacią księdza Jana Bosko chciał zostać salezjaninem, by poświęcić się pracy z młodzieżą, jednak za namową proboszcza zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studia teologiczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był ambitny, pilny i sumienny w pracy, dużo czytał, miał własne zdanie i od początku wykazywał zacięcie kaznodziejskie. Pracę magisterską napisał na temat: „Bonum comune – według ks. Antoniego Szymańskiego”. Święcenia diakonatu otrzymał 15 lutego 1954 roku w kaplicy seminaryjnej w Krakowie z rąk biskupa Franciszka Jopa. Święceń prezbiteratu w bazylice piekarskiej – ze względu na trwający Rok Maryjny - udzielił mu 29 czerwca 1954 roku biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Na obrazku prymicyjnym wypisał słowa: „Boże, daj dusze zdobywać i Tobie jedynie służyć”.
Po święceniach został najpierw skierowany na zastępstwo wakacyjne do rodzinnej parafii, a następnie na dwuletnie studia w Instytucie Fonetycznym w Katowicach (wówczas Stalinogrodzie) i jednocześnie do prowadzenia ćwiczeń z fonetyki w seminarium w Krakowie pod kierownictwem ks. dr. Stanisława Wilczewskiego. Podczas wakacji 1955 roku pomagał duszpastersko w parafii w Wiśle. Po ukończeniu studiów został mianowany asystentem ks. prof. Wilczewskiego oraz wykładowcą homiletyki w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym (1960-2001).
W latach 1956-1962 był prokuratorem czyli ekonomem w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Od 1962 roku zamieszkał w parafii Świętego Józefa w Katowicach – Załężu, pełniąc nadal funkcje wykładowcy fonetyki pastoralnej i homiletyki. W 1964 roku uzyskał stopień magistra pedagogiki oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przedstawiając pracę: „Postawy rodziców a występowanie wad wymowy u dzieci”. Od 1967 roku był duszpasterzem akademickim w Załężu. Ponadto prowadził zajęcia dydaktyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i w Seminarium Ojców Franciszkanów w Panewnikach. Brał udział w międzynarodowych kongresach naukowych z zakresu fonetyki i pedagogiki w Wiedniu i Salzburgu oraz logopedii w Paryżu. Opracował pomoce dla kształcenia lektorów: „Fonetyczne przygotowanie lektorów do liturgicznej posługi Słowa”. Biskup Herbert Bednorz mianował go recenzentem prac proboszczowskich z homiletyki oraz członkiem Komisji ds. Przekazu Ewangelicznego Pierwszego Synodu Diecezji Katowickiej i przewodniczącym Podkomisji Kaznodziejskiej. Od 1979 roku kierował Poradnią Logopedyczną w Katowicach przy ul. Poniatowskiego. Był duszpasterzem mniejszości niemieckiej w Katowicach oraz rekolekcjonistą w Polsce i poza jej granicami (Szwajcaria, Austria, Niemcy).
Arcybiskup Damian Zimoń w 1995 roku mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. W 2001 roku przeszedł na emeryturę, a w 2004 roku papież Jan Paweł II mianował go prałatem. Został uhonorowany tytułem Obywatela Miasta Katowice, a w 2018 roku otrzymał – przyznaną przez radnych Sejmiku Śląskiego – Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.
Zmarł 16 kwietnia 2021 roku w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Domu św. Józefa w Katowicach w 94. roku życia i w 67. roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbył się 22 kwietnia w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku - Niedobczycach.

ks. Jakub Kania

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...