Eucharystia w katowickiej katedrze rozpoczęła tydzień modlitw w intencji maturzystów w archidiecezji katowickiej. Mszy św. przewodniczył bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy.

Za przybycie i duchową obecność łączącym się za pośrednictwem transmisji dziękował ks. Krzysztof Nowrot, archidiecezjalny duszpasterz akademicki oraz duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej. - Chcemy otaczać modlitwą maturzystów, którzy w tym roku stają wobec życiowych wyborów. Nie tylko szykują się do egzaminów, ale nade wszystko do dorosłego i samodzielnego życia. W tej postawie Chrystusa Dobrego Pasterza, który miłuje nas ponad wszystko, mamy źródło naszej troski za tegorocznych abiturientów - mówił ks. Nowrot. - Dzisiaj ta modlitwa jest początkiem diecezjalnego tygodnia modlitw w ich intencji. Sto osób włączyło się do szczególnego otaczania ich wsparciem przez najbliższe dni, aż po egzaminy maturalne. Niech to będzie początek dobrego i pięknego życia dla nich.

W słowie do zebranych bp Wodarczyk nawiązał do przeżywanej Niedzieli Dobrego Pasterza. Przypomniał, że Jezus bardzo chętnie w Ewangelii sięga po to porównanie, a jego źródłem jest specyfika ziem Palestyny, skąd pochodził Zbawiciel. - Dobrego pasterza Chrystus przeciwstawia najemnikom, którzy czasami pasą siebie, a nie swoje owce, a w chwili, gdy ich trzodzie zagraża niebezpieczeństwo, uciekają. Kto, zdaniem Jezusa, zdecyduje się być dobrym pasterzem, musi zdecydować się na wszystkie konsekwencje związane z tą decyzją. Musi być wierny swojej funkcji i swojemu powołaniu. Musi zatem nosić w sobie gotowość służenia i gotowość oddania życia za swoje owce - mówił bp Wodarczyk.

Kaznodzieja przypomniał również, jakie konsekwencje wynikają dla każdego ochrzczonego z faktu włączenia do Bożej owczarni. - Chrystus - Dobry Pasterz - ofiarował swoim owcom dar największy, bo ofiarował im samego siebie. I, co najważniejsze, nie żądał za to niczego. Był i jest pasterzem bezinteresownym i pragnie, byśmy go w tym także naśladowali. Każdy z nas jest dziś także na swój sposób pasterzem. Najpierw pasterzem siebie samego, potem pasterzem w swoim otoczeniu. Czy na wzór Chrystusa, najlepszego pasterza, staram się o to, by powierzone mojej pieczy owce, moi najbliżsi, krewni, przyjaciele i znajomi odczuwali na sobie moc i siłę mojego pasterzowania? Czy robię wszystko, aby do mojej owczarni nie zakradły się wilki drapieżne, nie wcisnęło się zło, zgorszenie, cierpienie? Te pytania nie są retorycznymi pytaniami, ale zawierają się w nich program i sens mojego pasterzowania i mojego życia - zwrócił uwagę. - Żyjąc w tej owczarni, zaciągamy na siebie jakiś wielki, niecodzienny obowiązek - obowiązek troski o dobro, szczęście i jedność tej owczarni. Jeśli zgodzimy się dziś na to, że tą owczarnią jest Kościół Chrystusowy, to naszym obowiązkiem będzie troska o dobro i jedność tego Kościoła. On jest przecież naszym domem! Domem, w którym urodziliśmy się przez chrzest, otrzymaliśmy światło wiary, jesteśmy w nim wychowywani i czerpiemy z niego wszystko to, co nas uszlachetnia, wzbogaca i przybliża do Boga. Tak, jak troszczymy się o swój dom ziemski, tak mamy troszczyć się o Kościół, który przecież zawsze na przestrzeni wieków, tak jak i dzisiaj, doświadcza zawirowań, prób. Mamy przede wszystkim obowiązek bronić go przed wszelkimi grożącymi mu niebezpieczeństwami. Bronić to znaczy nosić w sobie świadomość, że służymy dobrej sprawie, że pragniemy szczęścia i dobra innych, że widzimy w Kościele wspaniały dar, dany nam przez samego Jezusa Chrystusa - dodał bp Adam.

- Dziękujemy za wspólną modlitwę i skierowane do nas słowa otuchy oraz duchowe wsparcie, którego w tym trudnym dla nas czasie tak bardzo potrzebujemy - mówili maturzyści obecni w katedrze.

Tydzień modlitwy w intencji abiturientów pod hasłem: "Maturzysto, nie pękaj" organizuje DA "Centrum". Dołączyć może każdy chętny - zarówno potrzebujący modlitewnego wsparcia, jak i chcący je zapewnić. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz, dzięki czemu pocztą elektroniczną otrzymujemy szczegółową instrukcję.

FORMULARZ ZAPISU (DLA MATURZYSTÓW I WSPIERAJĄCYCH) - kliknij

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...