– W rocznicę wybuchu powstania śląskiego modlimy się o pokój dla Śląska, Polski i ludzkości – mówił na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

Nawiązując do obchodzonego wczoraj Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, abp Wiktor Skworc powiedział, że dziś także oglądamy zderzenia światłości i ciemności. – Boimy się, żeby pewne niebezpieczne czasy nie wracały, a one zawsze były czasami męczeństwa – powiedział. Ujawnił też, że wystosował list do prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o ustalenie nowego terminu beatyfikacji Sługi Bożego ks. Jana Machy.

Metropolita Katowicki z zadowoleniem odnotował parafowanie porozumienia rządu z górnikami w sprawie transformacji górnictwa. Dodał, że modernizacja Górnego Śląska powinna tak przebiegać, aby miejsca pracy czekały na tych, którzy pracy poszukują. Przypomniał, że 1 maja obchodzimy w Kościele Dzień Modlitwy za Bezrobotnych.

– Z perspektywy stu lat patrzymy na to wydarzenie spokojnie, z pamięcią o ofiarach po obu stronach barykady – mówił o 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. – Modlimy się wspólnie o pokój dla mieszkańców Górnego Śląska, dla Polski i całej ludzkiej rodziny – dodał i zwrócił uwagę na potrzebę pokojowego postępowania. – Nie chodzi o wielkie, spektakularne gesty pojednania polityków, tylko o umiejętność przebaczenia i unikania agresji w mediach, na ulicy, w publicznej debacie – wyjaśnił metropolita katowicki.

Zachęcił też do ponawiania Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej, zwracając uwagę na zawarte w nim treści religijne i moralne, które nas przynaglają do postaw, w których wyraża się nasza cześć i wierność Matce Bożej Królowej Polski.

Najnowsze

18 maj 2021

Urodziny Metropolity katowickiego

19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy Go pamięci...

17 maj 2021

Śp. ks. Roman Szekiel

Z przykrością zawiadamiamy, zmarł ks. Roman Szekiel, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi...

15 maj 2021

Pielgrzymka świata męskiego do Piekar Śl.

W specjalnym komunikacie Metropolita katowicki zaprasza mężczyzn i młodzieńców do pielgrzymowania do...

15 maj 2021

Jubileusz parafii św. Franciszka i Klary w Tychach

Metropolita katowicki przewodniczył niedzielnej mszy z okazji 25-lecia erygowania parafii prowadzonej przez...

15 maj 2021

Święcenia prezbiteratu

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc udzielił świeceń prezbiteratu...

14 maj 2021

Wniebowstąpienie Pańskie to promocja ludzkiej natury

– Wniebowstąpienie Pańskie to promocja ludzkiej natury – wyjaśnił w Radiu eM...