W sobotę (29 maja), goszczący w Katowicach w związku z tegoroczną pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, abp Stanisław Gądecki modlił się i złożył kwiaty po Pomnikiem "Dziewięciu z Wujka", upamiętniającym górników, którzy zginęli z rąk ZOMO 16 grudnia 1981 r.

Metropolicie poznańskiemu towarzyszył abp Wiktor Skworc oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności z dyrektorem Rafałem Ciupą, delegacja środowiska górniczego oraz ks. Ireneusz Tatura, proboszcz miejscowej parafii Podwyższenia Krzyża św. w Katowicach-Brynowie wraz z grupą wiernych.

- W tym miejscu przekonujemy się, że życie nie jest tylko sumą przyjemności, że prawdziwa wolność ma swoją wysoką cenę. Jesteśmy pełni wdzięczności tym dziewięciu, którzy oddali życie walcząc właśnie o wolność – powiedział do zgromadzonych abp Gądecki.

Podkreślił, że chociaż krzyż ma swoją cenę, to jednocześnie wnosi coś niezwykłego w życie społeczności. - Właściwe dzięki ofierze tych dziewięciu ludzi, dzięki krzyżowi ich rodzin, dzięki krzyżowi wszystkich związanych z kopalnią „Wujek” w Polsce rozpoczęła się przemiana. Nie możemy pozwolić, aby ofiara ich życia poszła na marne – zaznaczył metropolita poznański.

Zachęcił także, aby nie tylko pamiętać o tych ludziach, ale przede wszystkim starać się, aby pamięć o tamtych wydarzeniach pomagała w wychowywaniu nowych pokoleń gotowych do poświęceń i ofiary w walce o wartości. - Wielkie rzeczy dokonują się tylko przez krzyż – dodał.

Abp Stanisław Gądecki jest tegorocznym gościem specjalnym podczas tegorocznej stanowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Przewodniczący KEP będzie przewodniczył Mszy św. na piekarskim wzgórzu i wygłosi homilię do pielgrzymów.

W wydarzeniu można uczestniczyć także poprzez transmisje telewizyjną (TV Polonia i TVP3 Katowice) oraz radiową (Radio eM i Radio Katowice). Początek transmisji o godz. 10.

Najnowsze

25 lipiec 2021

Błogosławieństwo pojazdów w Tychach

Uroczystej sumie odpustowej w parafii pw. św. Krzysztofa przewodniczył bp Adam Wodarczyk...

19 lipiec 2021

Podziękowanie za kondolencje

Bp Adam Wodarczyk dziękuje za modlitwę i słowa wsparcia w związku ze...

17 lipiec 2021

Wielki Ślązak trafił na pomnik

Tym Ślązakiem jest Henryk Sławik. Bohater, który w czasie II wojny światowej...

14 lipiec 2021

Chcemy pomagać osobom, które mogły doznać skrzywdzenia w Kościele

Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej oraz Przewodniczący Zespołu...

12 lipiec 2021

Święto Leśników w katedrze

Pracownicy Lasów Państwowych zgromadzili się w katowickiej katedrze poniedziałek 12 lipca na...

09 lipiec 2021

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

DO WIERNYCH I DUCHOWIEŃSTWA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ