W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z procesją z Najświętszym Sakramentem dookoła katedry Chrystusa Króla.

Z powodu trwającej pandemii także w tym roku nie odbyła się tradycyjna wspólna procesja parafii katowickiego Śródmieścia.

Homilię w katedrze wygłosił ks. Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Przypomniał, że przyjmowany w Komunii św. Jezus łączy i jednoczy ludzi, i jednocześnie daje siłę do przezwyciężania ludzkich słabości i grzechów.

Zwrócił też uwagę na ryzyko tylko zewnętrznego przyjmowania Ciała Chrystusa. – Zbyt często za mało staramy się tak kształtować nasze życie, jak On tego od nas oczekuje – mówił ks. Panek i dodał, że taka postawa może w konsekwencji prowadzić do obojętności na dar Eucharystii czy wręcz od niego oddalać.

– Głęboka więź z Jezusem wymaga od nas nie tylko przyjęcia tego największego daru, jakim jest On sam, Jego Ciało i Krew, ale także ofiarowania daru z samego siebie, naszego nawracania się, dobrej woli, czystych intencji, naszej autentycznej miłości – podsumował ks. Marek.

O eucharystycznym darze samego siebie mówił także na zakończenie procesji abp Wiktor Skworc. Przypomniał, że Eucharystia, która jest w centrum uroczystości Bożego Ciała, jest ofiarą Jezusa Chrystusa. – Jezus oddał swoje życie, umierając za nas na krzyżu. On chce uczyć nas właśnie takiej postawy otwartości na drugiego człowieka, abyśmy i my potrafili żyć dla bliźnich, dla wspólnoty – powiedział.

Metropolita zwrócił uwagę na konieczność pielęgnowania w sobie tzw. proegzystencji, czyli postawy bycia dla innych. – Ważne, abyśmy jako chrześcijanie wprowadzili w naszą codzienność przesłanie Jezusowej miłości, pokój i służbę. Abyśmy w codzienności starali się zmieniać oblicze ziemi – zaapelował.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się uczestniczyć w procesji. To dla mnie ważne wydarzenie. Sam Pan Jezus błogosławi nasze domy i miejsca pracy – mówiła mieszkanka Katowic, uczestnicząca w uroczystościach. W procesji wzięły udział dzieci pierwszokomunijne rzucające kwiaty, a wszyscy uczestnicy zobowiązani byli do przestrzegania podstawowych zasad sanitarnych.  

W tym roku biskupi pomocniczy przewodniczyli Mszy i procesji Bożego Ciała w parafiach Katowic: bp Marek Szkudło – w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła; bp Adam Wodarczyk – w kościele Mariackim, a bp Grzegorz Olszowski – w kościele Wniebowzięcia NMP na Granicznej.

 

Najnowsze

15 czerwiec 2021

Znamy datę beatyfikacji ks. Jana Machy

Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy...

14 czerwiec 2021

Dekrety wikariuszowskie rozdane

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc wręczył dekrety księżom wikariuszom...

14 czerwiec 2021

Pandemia stała się szansą dla ewangelizacji

Rozdanie dekretów dla księży wikariuszy poprzedziło nabożeństwo posłanie ze specjalnym słowem metropolity...

13 czerwiec 2021

Dekrety dla księży studentów

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety kierujące wybranych księży na...

13 czerwiec 2021

Stypendia dla młodych i zdolnych

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji młodych...

12 czerwiec 2021

Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia

Czterech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło...