Abp Wiktor Skworc pobłogosławił i oficjalnie otwarł nowe miejsce na kulturalnej mapie Katowic.

Zbiory sztuki sakralnej oraz pochodzące z kolekcji państwa Jana i Bożeny Kukuczków znalazły swoje miejsce w industrialnych przestrzeniach dawnej drukarni.

Inauguracja działalności połączona była z pobłogosławieniem nowego miejsca przez abp Wiktora Skworca. Spotkanie było też okazją do przybliżenia historii. – Początki drukarni to lata 20-te XX wieku, czyli wiążą się z początkami nowopowstałej diecezji katowickiej. W czasie II wojny światowej znalazła się pod zarządem gestapo. Po wyzwoleniu Katowic w 1945 roku właśnie tu wydrukowano pierwszą odezwę wojewody do ludu śląskiego. Niestety w 1949 roku drukarnia została upaństwowiona przez władze komunistyczne. Władze kościele w 1980 roku postanowiły odtworzyć bazę poligraficzną i pięć lat później rozpoczęła działalność drukarnia. Niestety z czasem nie wytrzymała konkurencji na rynku – przypomniał ks. Damian Suszka, ekonom archidiecezji katowickiej. – Ta przestrzeń została dobrze wykorzystana. Pustostan to klęska i nie chcieliśmy jej tutaj. Chcieliśmy tę przestrzeń wybudowaną kiedyś staraniem całej archidiecezji wypełnić nową treścią. Treść sztuki, nie tylko sakralnej, malarstwa, rzeźby, nadaje jej nowy język. Kiedyś tutaj produkowano słowo w postaci książek i wydawnictw, teraz jest spotkanie z obrazem, które też przemawia i przekazuje wartości, może inspirować – przypomniał abp. Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

„W Drukarni” można podziwiać m.in. prace eksponowane dotąd w Istebnej. Na skutek pandemii likwidowano galerię „Kukuczka”, zlokalizowaną w dawnym przejściu granicznym. – Poprosiłem pana Jana i panią Bożenę Kukuczków, żeby część zbiorów przenieśli do Katowic. Zgodzili się, za co im serdecznie dziękuję – wyjaśnił ks. D. Suszka.

Na otwarciu nowej siedziby Muzeum i Galerii obecni byli artyści, którzy uczestniczyli w plenerach organizowanych przez właścicieli galerii „Kukuczka”. – Ta magia, ta atmosfera, która gdzieś tam z gór przyniesiona tutaj do stolicy Śląska, do Katowic, myślę, że w tych nowych pięknych pomieszczeniach, potężnej przestrzeni, będzie to dla zwiedzających radością dla oczu i serca, czego gospodarzom i wszystkim życzę – mówił Marek Czechowicz. – W 1935 roku prof. Mieczysław Gładysz z Uniwersytetu Jagiellońskiego robił badania wśród górali śląskich. Jeden z respondentów, prosty góral z Istebnej, zapytany o sens życia, odpowiedział: „Żeby coś pięknego po sobie zostawić”. Myślę, że tutaj tych pięknych rzeczy jest mnóstwo i one będą przemawiać – dodał prof. Ernest Zawada.

W nowej przestrzeni można podziwiać m.in. cykle „Legendy Beskidu Śląskiego”, „Błogosławieni i święci kapłani z terenu Śląska”, „Harnasie”, „Beskidzkie kapliczki” i „Himalaiści”. – Inspiracją tego ostatniego był Jerzy Kukuczka, słynny himalaista rodem z Istebnej – podkreśla Michał Kawulok, historyk sztuki, na co dzień pracujący w Muzeum Beskidzkim w Wiśle. – W pracy nieustannie obserwuję coraz bogatszy ruch turystyczny. Osoby z Górnego Śląska przyjeżdżają do Beskidu, by szukać kontaktu nie tylko z przyrodą, ale i ze sztuką. Tutaj w przestrzeni tej galerii znajdą ten pejzaż, przyrodę Beskidu, ale nie tylko – również wiele współczesnych kierunków w sztuce. Sądzę, że to spodoba się mieszkańcom Katowic i okolicznych miast – ocenił M. Kawulok.

– Chciałbym, żeby w przyszłości mogły się odbywać to miejsce wyprawy: można będzie odwiedzić katedrę, wstąpić do Panteonu Górnośląskiego, zobaczyć Muzeum Archidiecezjalne oraz Galerię „W Drukarni”. Pokazujemy bogactwo nie tylko Kościoła na Górnym Śląsku, ale także bogactwo kulturowe jego mieszkańców i z tego winniśmy się wszyscy cieszyć – podkreślił abp Wiktor Skworc.

Galeria i Muzeum to nie tylko przestrzeń wystawiennicza – jest to także miejsce, w którym mogą się odbywać wernisaże i spotkania. Są także obrazy i przykłady sztuki użytkowej (np. ręcznie robiona biżuteria), którą można zakupić.

Marta Sudnik-Paluch / Gość Katowicki

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...